Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Starachowicach przy III Liceum Ogólnokształcącym powstanie mini sad jabłoniowy. Posadzą stare odmiany drzew

Mateusz Dudzik
Mateusz Dudzik
Zwycięska drużyna z III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach
Zwycięska drużyna z III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach Fot. Starostwo Powiatowe w Starachowicach
Ananas berżenicki, kronselka, kosztela, malinowa oberlandzka i oliwka żółta czyli tzw. papierówka – to stare odmiany jabłoni, które pojawią się mini sadzie, jaki powstanie niebawem przy III Liceum Ogólnokształcącym w Starachowicach.

W Starachowicach powstanie mini sad jabłoniowy. Posadzą stare odmiany drzew

Grupa uczennic z tamtejszej szkoły wzięła udział w projekcie Fundacji Banku Ochrony Środowiska i zdobyła fundusze na założenie tradycyjnego sadu.

Grupa licealistek z III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach pod kierunkiem nauczycielki biologii Jolanty Dobosz przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu "Tradycyjny sad" i wygrała grant na główny cel projektu czyli założenie sadu.
Jak im się to udało?

Ogromna praca młodych sadowniczek

Projekt polegał na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego minisadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych na ogólnodostępnym terenie. Chodziło o zachęcenie do prowadzenia sadu w sposób jak najbardziej naturalny tj. z doborem odpornych odmian dostosowanych do polskich warunków oraz zastosowaniem ekologicznego sposobu ochrony roślin, który ogranicza negatywny wpływ upraw na środowisko.
Młode sadowniczki musiały wykonać szereg zadań, począwszy od wybrania nazwy zespołu, stworzenia jego logo, zdobycia odpowiedniej wiedzy, przez wykonanie prezentacji, promocję projektu w środowisku szkolnym, założenie Księgi Sadu, aż po wykonanie projektu sadu i wysłanie odpowiednich sprawozdań.

W Starachowicach przy III Liceum Ogólnokształcącym powstanie mini sad jabłoniowy. Posadzą stare odmiany drzew

Musiały też pozyskać sojusznika w postaci lokalnego sadownika i odbyć wizytę w tradycyjnym sadzie, z czego wywiązały się doskonale. Dowodzi tego 12 miejsce, które zajęły w Polsce w kategorii szkól ponadpodstawowych.

Teraz przed nimi drugi etap - zakup drzewek, ich posadzenie i dalsza promocja projektu w środowisku lokalnym oraz opieka nad założonym sadem.

Jak będzie wyglądać minisad?

Na powierzchni 150 metrów kwadratowych, obok istniejących już drzew pojawią się projektowane jabłonie. Będą to stare odmiany, odporne na różne choroby i zmienne warunki klimatyczne: ananas berżenicki, kronselka, kosztela, malinowa oberlandzka i oliwka żółta (tzw. papierówka). Pomiędzy nimi będzie się rozpościerać łąka kwietna, a z boku, przy ogrodzeniu zaprojektowano szpaler z ligustru pospolitego i kagaramy syberyjskiej.

Pierwszy jest krzewem z rodziny oliwkowatych, dorastającym nawet do 2-3 m wysokości., posiadającym wąsko jajowate liście, opadające na zimę i białe niewielkie kwiaty, zebrane w gęste wiechy. Drugi, zwany także akacją syberyjską, pochodzi z rodziny bobowatych To liściasty krzew wytrzymały na niesprzyjające warunki, świetnie sprawdzający się w ogrodach z obfitym ulistnieniem i pojawiającymi się w maju lub na początku czerwca żółtymi kwiatami (podobnymi do kwiatów groszku pachnącego), które z początkiem lata przemieniają się w rurkowate strączki długości do 5 cm.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto