Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają prace przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Wszystko idzie zgodnie z planem. Co już zrobiono? Zobacz zdjęcia z drona

Mateusz Dudzik
Mateusz Dudzik
Wiadukt powstaje nad linią kolejową nr 25, przy wjeździe do Starachowic od strony zachodniej
Wiadukt powstaje nad linią kolejową nr 25, przy wjeździe do Starachowic od strony zachodniej ZDP Starachowice
Trwają prace przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Aktualnie wykonano już prawie 20 procent kontraktu. Jest coraz bliżej chwili, kiedy mieszkańcy miasta i przyjezdni przestaną stać w ogromnych korkach. Prezentujemy postęp prac przy wiadukcie na zdjęciach z drona.

Trwają prace przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich

Wiadukt powstaje nad linią kolejową nr 25, przy wjeździe do Starachowic od strony zachodniej. Będzie w konstrukcji stalowo - łukowej z iluminacją świetlną. Długość części drogowej razem z drogami dojazdowymi to 1800 metrów. Szerokość jezdni planowana jest na 7metrów, podczas gdy na dojazdach wahać się będzie od 4,5 metrów do 10,5 metrów. Na całej długości wybudowane zostaną chodniki i ścieżki rowerowe. Powstaną także zbiorniki retencyjne na wody deszczowe, łącznie osiem, które mają rozwiązać, problem zalewania tej części miasta.

Generalnym Wykonawcą robót jest firma Trakcja S.A. z Warszawy, a nadzór sprawuje firma Prosta-Projekt z Chmielnika.

Kontrakt opiewa na blisko 71 milionów złotych i w blisko 20 procentach został już wykonany. O szczegółach informowali na ostatniej konferencji prasowej starosta Piotr Ambroszczyk wraz dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Beatą Stąpor, w obecności prezydenta Marka Materka, a także radnych. W spotkaniu uczestniczyła również kierownik budowy z ramienia Wykonawcy oraz dyrektor Wydziału Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Starachowicach.

- Za nami około 20 procent całości prac, tym głównie roboty ziemne – mówił starosta. – W 70 procentach wykonano już przebudowę infrastruktury podziemnej tj. sieci gazowej, wodociągowej, elektrycznej i telekomunikacyjnej. Gotowe są już podpory obiektu po stronie południowej i północnej. Wypiętrzają się nam dwie podpory, na których będzie zamontowana metalowa konstrukcja. W drugiej połowie marca na teren budowy zostaną dostarczone i montowane stalowe elementy konstrukcji wiaduktu. Ich próbny montaż odbył się już w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej, a w dniu dzisiejszym Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek wraz z kierownikiem projektu - Andrzejem Klimczakiem oraz przedstawicielami firmy Trakcja pojechali, by je obejrzeć przed sprowadzeniem ich tutaj – mówił starosta.

Prace widać także przy nowym przebiegu ulicy Hutniczej. W najbliższym czasie wykonana zostanie nawierzchnia od ronda u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Radomskiej i Hutniczej (wraz z połową tarczy ronda w części północnej) w stronę przejazdu kolejowego, co pozwoli przenieść ruch i rozpocząć prace na części południowej jezdni i rondzie.

Równocześnie prowadzone są prace przy ulicy Wielkopiecowej. Pomiędzy muzeum a jedną z podpór, kładzione są warstwy podbudowy konstrukcji drogowej.

Oko cieszy już parking przy ulicy Kwiatkowskiego z 57 miejscami postojowymi, chodnikami, odwodnieniem i oświetleniem. Aktualnie trwają czynności związane z jego odbiorem.

- Prace trwają praktycznie bez przerwy, nie licząc niewielkiego przestoju z uwagi na mrozy – informowała dyrektor B. Stąpor. - Aktualnie na terenie budowy pracuje ok. 65 osób. Jest to personel realizujący, nadzorujący oraz operatorzy maszyn. Do tego ponad 30 pojazdów oraz sprzętu ciężkiego, w tym m. in.: 5 koparek, 3 koparko-ładowarki, 3 walce, 6 samochodów samowyładowczych, 4 betonowozy i 4 minikoparki. Póki co nie ma większych utrudnień. Staramy się z Wykonawcą na bieżąco rozwiązywać wszystkie problemy, aby mieszańcy w jak najmniejszym stopniu odczuli niedogodności związane z budową – mówiła dyrektor, przypominając jednocześnie o zakaźnie skrętu w lewo z ulicy Radomskiej, jaki obowiązuje w Starachowicach od 26 lutego.

Obecny na konferencji prezydent Marek Materek podkreślał, że budowa wiaduktu jest kluczową inwestycją zarówno dla mieszkańców powiatu, jak i mieszkańców miasta Starachowice, którzy nie będą musieli stać wreszcie korkach przed przejazdem kolejowym.

Realizacja tego przedsięwzięcia jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, dedykowanej rozwojowi stref przemysłowych. Ma pomóc rozwiązać problem korkującego się miasta, podnosząc przy tym jego atrakcyjność inwestycyjną.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto