Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Starachowicach zaprezentowano historyczny mural. Zdobi budynek sklepu Biedronka. Zobacz zdjęcia

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Wideo
od 7 lat
Naprzeciw dworca kolejowego Starachowice Wschodnie, na budynku dawnego kina Robotnik, teraz sklepu „Biedronki”, najpierw umieszczono neon "Witamy w Starachowicach". Teraz na ścianie południowej tego budynku został wykonany wielki, historyczny mural. Zobaczcie, jak się prezentuje.

W Starachowicach zaprezentowano historyczny mural

Uroczystego otwarcia muralu dokonano w poniedziałek, podczas specjalnej konferencji prasowej z udziałem władz Starachowic, wykonawców muralu, przedstawiciela sieci handlowej Biedronka, właścicieli budynku kina Robotnik, dziś dzierżawionego przez sklep Biedronki.

Na konferencji prasowej pojawili się przedstawiciele miasta: prezydent Marek Materek i jego zastępca, Marcin Gołębiowski. Sieć Biedronka reprezentował Michał Juraszczyk, regionalny koordynator. Pojawiła się także Natalia Pawłowska, główna wykonawczyni murali. Obecni byli również Natalia i Krystian Piotrowscy, dzieci już nieżyjącego właściciela budynku, Bogusława Piotrowskiego.

Zarówno przedstawiciel Biedronki, jak i obecni właściciele budynku zapewnili, że dachu na neon i ściany na mural użyczyli miastu za darmo.

Zobaczcie, jak prezentuje się mural:

O starachowickim muralu

Przestrzeń miejska Starachowic wzbogaciła się o nowy mural. Grafika upamiętnia obchody 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego dla Wierzbnika, dziś dzielnicy Starachowic oraz niezwykłej historii Wierzbnika i Starachowic. Mural powstał na elewacji budynku sklepu „Biedronka” przy ulicy Kolejowej. Jest to jeden z elementów szeroko zakrojonych planów rewitalizacji tej części Wierzbnika.

Na budynku „Biedronki” już ponad miesiąc temu stanął napis świetlny „Witamy w Starachowicach”. Teraz zmian doczekała się południowa elewacja sklepu. Mural wykonała wspomniana Natalia Pawłowska, starachowiczanka, wspierana przez córkę Gabrielę i Pawła Maciejczyka.

Natalia Pawłowska, to dyplomowana konserwator zabytków o specjalizacji malarstwo i rzeźba polichromowana. Jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalistą w zakresie technologii elewacji obiektów historycznych.

Powstanie muralu w tym miejscu to wspólna inicjatywa kilku partnerów: firmy Jeronimo Martins, właściciela sklepu „Biedronka”, wspomnianych właścicieli budynku, Fundacji Agencji Rozwoju Regionalnego w Starachowicach i Zakładu Energetyki Cieplnej Starachowice.

- Nowy mural w Starachowicach powstał dzięki pracy starachowiczanki – Pani Natalii Pawłowskiej. Utalentowana konserwatorka zabytków przygotowała tę pracę specjalnie dla nas na budynku należącym do Pana Bogusława Piotrowskiego. Niestety Pan Bogusław nie doczekał się oficjalnego zakończenia tych prac. Zmarł w ubiegłym roku, ale jak podkreślają jego dzieci Natalia i Krystian, byłby z pewnością dumny z tego dzieła. Mam nadzieję, że z muralu będą dumni również mieszkańcy Starachowic, których zachęcam do zobaczenia na żywo tej grafiki. Trzeba przyznać, że mural robi wrażenie. Jestem przekonany, że zrobi on również wrażenie na podróżnych wysiadających z pociągów, busów czy autobusów. Ten mural jest świadectwem naszych korzeni i tradycji – podkreślił na konferencji prezydent Marek Materek.

Dodatkowo zapewnił, że w starachowickim/ wierzbnickim Rynku odtworzy historyczną studnię.

Tak wygląda nowy mural w Starachowicach:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto