Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kupiono najstarszy, zabytkowy budynek mieszkalny Starachowic. Będzie wyremontowany i przekazany miastu

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Podczas konferencji prasowej, od lewej: Paweł Pater, Marek Materek, Paweł Kołodziejski.
Podczas konferencji prasowej, od lewej: Paweł Pater, Marek Materek, Paweł Kołodziejski. Kazimierz Cuch
Jedyny istniejący, najstarszy budynek mieszkalny we właściwych Starachowicach (nie w Wierzbniku), przy ulicy Sportowej 18, naprzeciw przebudowanego dworca Starachowice Zachodnie, został kupiony przez starachowicką firmę STAR SUN DUO.

Kupiono najstarszy, zabytkowy budynek mieszkalny Starachowic

Firma jest znana w Starachowicach z remontów i modernizacji samochodów Star. W piątek, na specjalnej konferencji prasowej, przed zabytkowym budynkiem, o jego zakupie, remoncie i przeznaczeniu wyremontowanego budynku mówili: Marek Materek- prezydent Starachowic, Paweł Kołodziejski- dyrektor starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki, Paweł Pater- współwłaściciel firmy STAR SUN DUO.

Prezydent Starachowic przekazał współwłaścicielowi firmy pamiątkową statuetkę Świetej Barbary, w ramach wdzięczności za budynek, za to co firma od lat robi dla miasta i mieszkańców.

Budynek jest zabytkiem wpisanym do Ewidencji Zabytków Miasta Starachowice. Ostatnio budynek był własnością prywatną. Właściciel, pasjonat historii, kilkanaście lat temu, urządził tu muzeum. Przez pewien czas w budynku działało prywatne „Muzeum Staropolskiego Okręgu Przemysłowego”. Jednak utworzenie na terenie Wielkiego Pieca, Muzeum Przyrody i Techniki, pozbawiło to muzeum zainteresowania zwiedzających i jakiegokolwiek wsparcia budżetowego.

Właściciel zdecydował się sprzedać budynek wspomnianej firmie STAR SUN DUO. Jak poinformował Paweł Pater, współwłaściciel tej firmy, firma wyremontuje kupiony budynek, według wskazań konserwatora zabytków, jego otocznie, całą posesję, a następnie przekaże miastu, na cele społeczne. Prawdopodobnie zostanie przywrócona jego pierwotna forma, jako mieszkania robotnika Wielkiego Pieca, by mieszkańcy mogli zobaczyć jak mieszkali robotnicy Wielkiego Pieca.

Mieszkańcy proponują wykorzystanie wyremontowanego budynku na cele społeczne, najlepiej placówkę historyczną.

O budynku

(…) Budynek mieszkalno-robotniczy, budował przedsiębiorca zarządzający starachowickim hutnictwem, Franciszek Schramm. Domek przy ulicy Sportowej 18 stanowi relikt ówczesnego osiedla robotniczego, prezentujący warunki socjalne dawnych starachowickich hutników. Był budowany w latach, 1836 – 1842 jako element tak zwanego Osiedla Hutniczego. Osiedle składało się z 26 domów. 18 to były budynki robotników, trzy budynki majstrów i cztery urzędników. Został tylko ten jeden. Inwestycją kierował inżynier Jan Łęski.
Murowany, parterowy budynek składa się z trzech pomieszczeń:  izby,  komory i sionki oraz wtórnie przybudowanego pomieszczenia gospodarczego. Jego powierzchnia mieszkalna wynosi 36,5 metra kwadratowego. Przykryty był dwuspadowym dachem, krytym gontem. W szczycie znajduje się charakterystyczne okienko półkoliste ujęte w szeroką i płaską opaskę (…)- czytamy między innymi w archiwalnym opisie posesji.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto