Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończyła się jedna z inwestycji mieszkaniowych w Starachowicach. Powstały 103 mieszkania komunalne przy ulicy Kościelnej. Zobacz zdjęcia

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Piękny blok wyrósł na gruncie starych baraków przy Kościelnej w Starachowicach. Jak wygląda? Zobaczcie w galerii
Piękny blok wyrósł na gruncie starych baraków przy Kościelnej w Starachowicach. Jak wygląda? Zobaczcie w galerii UM Starachowice/Facebook Marka Materka
Zakończyła się długo wyczekiwana budowa mieszkań komunalnych przy ulicy Kościelnej w Starachowicach. Jak podkreśla prezydent Marek Materek - to inwestycja konieczna, bo otwiera drogę do uwolnienia terenów inwestycyjnych w strefie przemysłowej na osiedlu Bugaj. Ma to kluczowe znaczenie, by miasto posiadało grunty do zaoferowania inwestorom pod tworzenie nowych miejsc pracy. Zobaczcie zdjęcia nowego bloku oraz te z placu budowy.

Inwestycja przy Kościelnej 52 B w Starachowicach zakończona

Przypomnijmy, że prawie dziewiętnastomilionowa inwestycja napotykała na swojej drodze kilka problemów, przez co ukończenie jej było opóźnione. Nowy blok z ponad setką mieszkań komunalnych i świetlicą środowiskową miał stanąć na miejscu starego zniszczonego baraku już jesienią 2022 roku. Prace ruszyły w październiku 2021 roku, pojawił się ogromny wykop i wykonawca zszedł z placu budowy.

Zobaczcie zdjęcia nowego bloku i te z placu budowy:

Jak się okazało - winna była dokumentacja geologiczna, a budowlańcy napotkali inne warunki geologiczne od tych ze specyfikacji projektowej. Trzeba było dodatkowych prac, by na takim gruncie postawić budynek, dlatego też blok musiał zostać oddany do użytku później niż zakładano.

Powstały 103 mieszkania komunalne w Starachowicach. Duży sukces miasta

Mimo początkowych utrudnień prace budowlane zostały zakończone. Do 103 mieszkań komunalnych o powierzchni od 26 do 40 metrów kwadratowych pierwsi lokatorzy wprowadzą się już wiosną.

Jak wyjaśnia prezydent Marek Materek, dzięki takim inwestycjom znacznie poprawia się standard mieszkalnych lokali komunalnych należących do gminy.

- Nowym budynkiem zastępujemy budynki ogrzewane kopciuchami, gdzie często trzeba korzystać z przenośnych toalet i zdroju ulicznego. Skracamy też listę osób oczekujących na mieszkanie komunalne. Możliwość zamieszkania w nowym budynku otrzyma część osób od lat oczekujących na przyznanie lokalu z zasobu gminy. Często są to osoby z niepełnosprawnością. Lokale na parterze przystosowaliśmy z myślą o nich właśnie - mówi włodarz Starachowic.

- Stare budynki, które będziemy wyburzać są studnią bez dna - kontynuuje. - Pieniędzy można byłoby do nich dokładać na okrągło, a i tak nigdy nie uzyskalibyśmy takiego standardu zamieszkania jak przy Kościelnej 52 B. Ze sprzedaży gruntów w strefie przemysłowej miasto pozyska środki, które będą służyły jako wkład własny do realizacji kolejnych inwestycji służących mieszkańcom.

Budowa bloku Kościelna 52 B ma otwierać drogę do uwolnienia terenów inwestycyjnych w strefie przemysłowej na osiedlu Bugaj. Ma to kluczowe znaczenie, by miasto posiadało grunty do zaoferowania inwestorom pod tworzenie nowych miejsc pracy.

Nowy Blok przy Kościelnej w Starachowicach ma przynieść wiele benefitów

Dzięki tej inwestycji w mieście zlikwidowanych zostanie kilkadziesiąt kopciuchów - budynek podłączony jest do miejskiej sieci ciepłowniczej, czego skutkiem ma być poprawa jakości powietrza w Starachowicach.

Marek Materek dodaje także, że kolejną zaletą nowego bloku jest jego dobra lokalizacja - w pobliżu jest przedszkole, szkoła, blisko też do przystanku autobusowego.

W budynku zamontowany jest system przedpłatowy za media. Na czym polega? Chcesz korzystać z ciepła, wody czy prądu? Musisz za to zapłacić. W ten sposób miasto walczy z nieuczciwymi najemcami, którzy chcieliby korzystać z mediów na koszt innych mieszkańców, generując zaległości czynszowe.

Mam ogromną satysfakcję, że mimo trudności na jakie napotykaliśmy przez ostatnie lata udało się ukończyć to zadanie. Serdecznie dziękuję całemu mojemu zespołowi. Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu. Nade wszystko dziękuję wykonawcy panu Marcinowi Kowalskiemu, właścicielowi firmy Eko Invest, która tę inwestycję dla nas zrealizowała. Patrząc na jakość wykonanych prac w budynkach przy ulicach Piłsudskiego i ulicy Kościelnej mogę śmiało powiedzieć, że mieliśmy szczęście, że w przetargu trafił nam się taki wykonawca

- mówi Marek Materek.

Budowa bloku kosztowała około 18,7 milionów złotych, z czego 15 milionów stanowi dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto