Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Starachowicach postawiono cztery niezwykłe przystanki autobusowe. Na górze ogródek, z boku drewno, całość ekologiczna. Mamy film i zdjęcia

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 16 lat
Odrobinę industrialne, ze szkła, metalu i drewna, z dachem pokrytym roślinami od góry aż do dołu. W ostatnim czasie w Starachowicach pojawiły się cztery unikatowe przystanki autobusowe. Spełniają nie tylko rolę poczekalni na autobus, ale również funkcję ekologiczną i oczywiście estetyczną. O niecodziennym pomyśle na niecodzienne przystanki mówi nam prezydent Marek Materek. Mamy też opinie mieszkańców. Zobacz wideo i zdjęcia.

Nowy wygląd przystanków autobusowych w Starachowicach

Pytając mieszkańców Starachowic o to, co sądzą o czterech nowych przystankach autobusowych, które pojawiły się przy ulicy Konstytucji 3-go Maja i Dworcu Wschodnim, usłyszeliśmy, że są "ładne, ale drogie". Jeden kosztuje ponad 90 tysięcy złotych. Jak się okazuje, wkład finansowy miasta w budowę takiej jednej wiaty wyniósł niewiele, bo około 2,5 tysiąca złotych. Resztę stanowią pieniądze z zewnątrz.

- Szukałem takich przystanków, które będą jak najbardziej ekologiczne. Takich, które chłonęłyby wodę deszczową, ale które będą też ozdobą otoczenia. Najbardziej spodobały mi się te w Siemiatyczach, zadzwoniłem do pana burmistrza, poprosiłem o możliwość kontaktu z projektantem, który dostosował je do potrzeb Starachowic. Teraz służą mieszkańcom i cieszą oko

- mówił Marek Materek.

Czy "zielonych przystanków" będzie więcej? - Są takie plany - odpowiadał prezydent. - Jeżeli w następnych latach będziemy pozyskiwać kolejne środki europejskie na rzecz modernizacji infrastruktury transportowej, to wierzę, że przy wyremontowanych ulicach będziemy mogli postawić więcej takich przystanków.

"Ładne, ale drogie" - mówią starachowiczanie o przystankach. Prezydent odpowiada

Co o nowych przystankach powiedzieli nam mieszkańcy miasta? - Za tą cenę? Wydaje mi się, że jest za duża jak na przystanek autobusowy. Za te pieniądze można by było zrobić coś innego - mówiła napotkana przy ulicy Parkowej pani Irena. - Mnie się podobają, bardzo ładne. Jak z drewna, to chyba są ekologiczne? Jedyne co, to obawiam się o "sufit" dachu wiaty, czy nie zardzewieje - dodawał pan Adam.

Prezydent Materek relacjonował, że koszt takiej wiaty to ponad 90 tysięcy złotych.

- 85 procent pochodzi z finansów Unii Europejskiej, a kolejne 10 procent ze środków funduszu rządowego przeznaczonego na modernizację infrastruktury w miastach - stwierdzał. Łatwo policzyć, że w takim razie miasto "dołożyło" do przystanków tylko 5 procent kwoty. Reszta pochodzi z dofinansowań europejskich i rządowych, które właśnie na cele związane z drogami i komunikacją mają być przeznaczane.

"Zielone przystanki" w Starachowicach zadbają o ekologię

- Przystanki chłoną wodę deszczową. Mając do czynienia z coraz większą ilością betonu musimy myśleć o tym jak ulepszać infrastrukturę, by była przyjazna środowisku - wyjaśniał starachowicki prezydent.

Idea "zielonych przystanków" opiera się na założeniu, że wiatę przystankową można wykorzystać nie tylko w celu zapewnienia komfortu oczekującym pasażerom, ale także do rozwoju roślinności w mieście. Dach wiaty przystankowej może być przeznaczony pod nasadzenia roślin, które są przystosowane do miejskich warunków życia. Zapylenie powietrza w otoczeniu wiaty zmniejsza się o około 15-20 procent, następuje absorpcja nawet 7,3 kilograma dwutlenku węgla rocznie, zaś w upalne dni temperatura pod dachem wiaty obniża się o 3 do 5 stopni Celsjusza. Ponadto, roślinność umieszczona na dachu wiaty przystankowej zapobiega marnowaniu wody opadowej, ponieważ stanowi ona dla roślin naturalne źródło nawodnienia, co dodatkowo pozwala przeciwdziałać powodziom i podtopieniom.

Zobacz jak wyglądają nowe przystanki w Starachowicach. "Testował" je dla nas sam prezydent Materek:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto