Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starachowice na archiwalnych fotografiach. Jak bardzo zmieniło się miasto?

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Starachowice-Wierzbnik, rynek na fot. z maja 1966 r.;  brak autora
Starachowice-Wierzbnik, rynek na fot. z maja 1966 r.; brak autora Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach
W tym roku mieszkańcy Starachowic świętują 400 lat istnienia. Zobacz wyjątkowe zdjęcia udostępnione przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach.

Starachowice na archiwalnych fotografiach. Jak bardzo zmieniło się miasto?

Przez stulecia osada, którą dziś nazywamy Starachowicami nosiła nazwę Wierzbnik. Jego początki sięgają 1624 roku. Został on założony przez opata Bogusława Radoszewskiego z klasztoru benedyktynów na Świętym Krzyżu za zgodą króla Zygmunta III Wazy. Miejscowość rozwijała się powoli. W 1827 r. liczyło zaledwie 61 domów i 450 mieszkańców, natomiast w 1857 r. - 50 domów i 450 mieszkańców.

Sąsiednie Starachowice rozwijały się bardziej dynamicznie. Pierwsza wzmianka o sąsiedniej osadzie przemysłowej Starachowice zawarta jest w dokumentach cystersów i pochodzi z 1547 r. 1 stycznia 1870 r. Wierzbnik utracił prawa miejskie. W 1915 r. ulokowano tu siedzibę władz powiatu iłżeckiego, zaś 18 sierpnia 1916 r. przywrócono prawa miejskie Wierzbnikowi.

Zobacz jak zmieniły się Starachowice:

W listopadzie 1918 roku rada miejska Wierzbnika wystąpiła z postulatem przyłączenia do niego osady Starachowice. Tą kwestią zajęto się również w lutym 1919 roku. Wraz z upływem lat Wierzbnik oraz Starachowice stawały się „jednolitym organizmem” z całym systemem powiązań społeczno-ekonomicznych. 18 kwietnia 1931 roku rada miejska w Wierzbniku podjęła decyzję o przyłączeniu całych Starachowic, jednocześnie proponując zmianę nazwy miasta na Wierzbnik-Starachowice. Udało się to dopiero 1 kwietnia 1939 r. Do obszaru miasta Wierzbnik włączono wówczas osiedle fabryczne Starachowice oraz wieś Starachowice.

Wybuch II wojny światowej zahamował rozwój miasta. W 1948 r. rozpoczęto produkcję pierwszych w Polsce samochodów ciężarowych pod marką STAR. Zakłady Starachowickie przekształcono w Fabrykę Samochodów Ciężarowych im. Feliksa Dzierżyńskiego. FSC przez lata była głównym pracodawcą w mieście, zatrudniając ponad 20 tysięcy robotników. Dzięki fabryce miasto ulegało przekształceniom wchłaniając kolejne wsie. W styczniu 2017 roku Starachowice zamieszkiwało 49,5 tysiąca mieszkańców.

Zobacz jak zmieniły się Starachowice:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto