Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto Honorowi Przyjaciele Starachowic. Statuetki za specjalne zasługi na rzecz miasta przyznano wyjątkowym ludziom z okazji 400-lecia miasta

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wybrano trzydziestu jeden wyjątkowych starachowiczan bądź ludzi niezmiernie związanych z bogatą historią i rozwojem miasta. We wtorek, 16 stycznia z okazji 400-lecia lokowania Wierzbnika Starachowic, po uroczystej sesji Rady Miejskiej wręczono statuetki Honorowych Przyjaciół Starachowic. Poniżej przedstawiamy kto otrzymał ten zaszczytny tytuł, zobaczcie.

Honorowi Przyjaciele Starachowic - oto oni

Specjalne statuetki dla Honorowych Przyjaciół Starachowic wręczali prezydent Starachowic Marek Materek oraz przewodniczący Rady Miasta Starachowice Michał Walendzik.

Jak wyjaśniał prezydent Materek - to specjalne odznaczenia dla osób, które niezwykle przyczyniły się do promocji Starachowic na arenie ogólnopolskiej oraz międzynarodowej, które są swoistymi ambasadorami Starachowic gdziekolwiek się pojawią.

Zobaczcie zdjęcia z gali wręczania statuetek Honorowych Przyjaciół Starachowic

Poniżej uhonorowani tytułem Honorowy Przyjaciel Starachowic

Kategoria Osobowość

 • Zbigniew Ronduda – Absolwent Wydziału Technologii i Mechanizacji Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, związany z Odlewniami Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Współtwórca pierwszego w powojennej gospodarce rynkowej holdingu odlewniczego oraz Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Komponentów Odlewniczych w Starachowicach. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
 • Mirosław Kowalski - Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach i Akademii Medycznej w Warszawie. Profesor doktor habilitowany nauk medycznych, lekarz kardiolog, specjalista leczenia wad wrodzonych serca. Autor książek podróżniczych.
 • Howard Chandler - Ocalały z Holocaustu były mieszkaniec starachowickiego Wierzbnika, który corocznie odwiedza rodzinne strony wspólnie z młodzieżą ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, aby przypominać im o tym trudnym czasie. Urodzony w 1928 roku Chandler mieszkał w kamienicy przy wierzbnickim rynku. Przez dwa lata był przetrzymywany w getcie na terenie Wierzbnika, później trafił do obozów w Oświęcimiu i Buchenwaldzie. Podczas wizyt w Starachowicach opowiada o tym jak wyglądało życie społeczności żydowskiej w Wierzbniku przed wojną i o okrutnych wydarzeniach, które nastąpiły po 1939 roku.
 • Krzysztof Chaja - przedsiębiorca i filantrop. W 1990 roku założył spółkę Perfopol. Firma w ciągu kilkunastu lat swojego istnienia stała się krajowym liderem w produkcji blach perforowanych, siatek i konstrukcji stalowych. Elementy wyprodukowane w starachowickiej fabryce zdobią między innymi elewację Ergo Areny w Gdańsku czy biurowiec GreenWings w Warszawie.
 • Marcin Bondarowicz - Wybitny rysownik i ilustrator. Współpracuje z wydawnictwami oraz magazynami biznesowymi, polityczno-społecznymi oraz serwisami i portalami informacyjnymi w kraju i zagranicą. Zdobywca nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach. Swoją pasję do wielkiej sztuki dzieli z uczniami malarstwa i rysunku w Państwowym Ognisku Plastycznym. Od lat współpracuje ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Starachowicach gdzie prowadzi zajęcia plastyczne stanowiące formę terapii przez sztukę.

Zobaczcie zdjęcia z gali wręczania statuetek Honorowych Przyjaciół Starachowic

Kategoria Dziedzictwo kulturowe

 • Marcin Bednarczyk – Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od września 2015 roku sprawdza się doskonale w roli Architekta Miasta Starachowice. Zaangażowany w rozwój starachowickiej kolei wąskotorowej.
 • Adam Brzeziński – historyk, regionalista, pasjonat przeszłości, popularyzator lokalnej historii. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic, które corocznie upowszechnia wiedzę o mieście organizując Turnieje Wiedzy o Starachowicach. Współorganizator kwesty na rzecz renowacji zabytków i pozostających bez opieki nagrobków zasłużonych osób.
 • Paweł Kołodziejski - historyk, muzealnik, animator kultury, poeta. Strażnik historii fabryki samochodów ciężarowych STAR oraz dokonań starachowickiej myśli inżynierskiej. Pod jego kierownictwem Ekomuzeum stało się lokalnym centrum edukacji i nauki.
 • Dariusz Dąbrowski – Jeden z założycieli Muzeum Przyrody i Techniki, które zgodnie z jego koncepcją miało prezentować dorobek ludzi żyjących w tej właśnie części doliny Kamiennej. Inicjator nagród gospodarczych „Żelazne Pierścienie”. Pomysłodawca Zlotu Pojazdów Zabytkowych „Legenda STARa”.

Kategoria Samorządność

 • Grzegorz Walendzik – pierwszy Prezydent Starachowic w historii III RP. Funkcję tę piastował w latach 1990-1994. W tym czasie czasie przyczynił się między innymi do powstania lokalnej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Sprawował mandat posła na Sejm III kadencji. W 2003 roku został doradcą ekonomicznym w Najwyższej Izbie Kontroli, a następnie dyrektorem delegatury. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.
 • Stanisław Bzymek - Wieloletni prezes Spółdzielni Mieszkaniowej WANACJA. Ponad pół wieku zaangażowany w miejskie budownictwo. Kierownik Wytwórni Domów Jednorodzinnych stworzonej przez Starachowicką Spółdzielnię Mieszkaniową. W 1981 został Prezesem Zarządu nowej spółdzielni mieszkaniowej na terenie miasta – Spółdzielni Mieszkaniowej Wanacja.

Kategoria Zdrowie

 • Jolanta Kręcka - Była dyrektor Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach i łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Absolwentka łódzkiej Akademii Medycznej. Z sukcesami praktykowała jako lekarz, który ma za sobą również ważny epizod w pracy samorządowej. Naczelniczka Wydziału Zdrowia tutejszego magistratu.
 • Wacław Karkoszka - Absolwent Akademii Medycznej w Białymstoku. Medyczną służbę rozpoczął od pracy w Wojewódzkim Szpitalu w Białymstoku, a następnie Klinice Chirurgicznej. Uzyskał stopień doktora nauk medycznych i drugi stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej. W 1971 roku został ordynatorem Oddziału Chirurgicznego Szpitala Miejskiego w Starachowicach.
 • Grażyna Jabłońska – Była dyrektor starachowickiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która kierowała tą placówką przez 17 lat. Mocno zaangażowana w pracę zespołu interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz działalność na rzecz osób uzależnionych i młodych ludzi używających substancji psychoaktywnych. Członek Zarządu Stowarzyszenia Nauczycieli „Zdrowa Szkoła” realizującego kampanie profilaktyczne na rzecz walki z narkomanią, jak „Odlot” czy „Spójrz Inaczej”.
 • Tomasz Łebek – jeden z twórców Harcerskiej Grupy Ratowniczej, społecznej grupy zasłużonej w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania ratownictwa medycznego. Harcerze dbają o nasze zdrowie zabezpieczając imprezy masowe na terenie miasta, ale również są gotowi do niesienia pomocy potrzebującym.

Zobaczcie zdjęcia z gali wręczania statuetek Honorowych Przyjaciół Starachowic

Kategoria Kultura i sztuka

 • Kazimierz Kopeć – rzeźbiarz ludowy, którego prace wystawiane były nawet w Brukseli. Twórca drewnianych rzeźb w stylu ludowym. Stały bywalec słynnych Doceniany na Świętokrzyskim Festiwalu Kultury Ludowej. Klasyczny samouk, który swoją przygodę z rzeźbą zaczynał jako dziecko, a do obecnego poziomu artystycznego dochodził przez lata praktycznego doskonalenia warsztatu.     
 • Tomasz Ceglarski - muzyk, mecenas kultury, miłośnik muzyki kameralnej. Twórca Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Stefana Ratusińskiego. Przez ponad trzydzieści lat edycji tego Festiwalu wystąpiły na nim gwiazdy muzyki poważnej, klasycznej ale też jazzowej, kameralnej czy poetyckiej, a także wybitni aktorzy.

Kategoria Działalność społeczna

 • Ilona Traczyk – serce starachowickiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które od lat bije w muzycznym rytmie orkiestrowych koncertów, pokazów „Światełka do nieba” oraz najbardziej starachowickiego okrzyku „Sie Ma!”.
 • Jarosław Maksymilian Ciszek – Społecznik. Dla „Maxa” pomoc dla potrzebujących nie ma granic geograficznych i wyznaniowych. Promotor idei wolontariatu oraz wspierania samotnych i słabych. Bezinteresownie niosący pomoc i poświęcający swój czas dla drugiego człowieka.
 • Alicja Czarnecka – Starachowicki Anioł Dobroci, który całe swoje życie poświęcił pomaganiu innym. Przez ponad ćwierć wieku Stowarzyszenie „Niepełnosprawni Plus” wspiera osoby z niepełnosprawnościami, w zakresie udzielania pomocy rehabilitacyjnej czy tak potrzebnej integracji środowiskowej tych osób.
 • Andrzej Jacek Tarnowski – nauczyciel i wolontariusz. Społecznie zaangażowany w różnorodne inicjatywy promujące zdrowy styl życia oraz działalność organizacji pozarządowych i politykę senioralną w mieście.
 • Krzysztof Kasprzyk – nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie i wychowania do życia w rodzinie. Społeczny prezes oddziału Międzyszkolnego PTTK. Zaangażowany w Szkolnych Kołach Krajoznawczo-Turystycznych. Promotor piękna ziemi starachowickiej. Za swoją działalność opozycyjną w latach 80-tych uhonorowany przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.
 • Mirosław Szwugier – przyjaźń ze Starachowicami rozpoczął od ukończenia Technikum Budowy Samochodów, a w kolejnych krokach wybrał grę w piłkarskiej drużynie Staru i prowadzenie drużyny harcerskiej. Organizator Spartakiad Zakładowych FSC, prowadził Ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, kierował obiektami sportowymi.
 • Krystyna Dutkiewicz – przygodę z przyrodą rozpoczęła na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Studia biologiczne były ważnym etapem jej życiowej drogi opartej na poznawaniu tak ukochanego przez nią świata przyrody. Nauczycielka I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach. Po zakończeniu swojej misji w progach „Kościuszki” doktor biologii ruszyła na kolejny podbój świata przyrody i obserwacje – tym razem w gronie członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tam prowadzi sekcję przyrodniczą, jest członkiem Rady Naukowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a za swoją działalność otrzymała już tytuł „Eko-Strażnika”.

Zobaczcie zdjęcia z gali wręczania statuetek Honorowych Przyjaciół Starachowic

Kategoria Promocja Marki Miasta

 • Jarosław Olech – starachowicki mocarz, dominator i hegemon światowych pomostów oraz legenda światowego trójboju siłowego. W ubiegłym roku starachowiczanin zdobył na Litwie kolejny złoty medal Mistrzostw Świata. To jego 18. tytuł mistrzowski w kategorii seniorów w niezwykle bogatej karierze sportowej. 28-krotny medalista Mistrzostw Świata w kategorii seniorów i juniorów oraz trzykrotny medalista World Games.
 • Mateusz Ślaski – pomysłodawca starachowickiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Harcogranie”, jednego z największych festiwali harcerskich w Polsce. Instruktor Hufca Związku Harcerstwa Polski. Szef Wyszkolenia i założyciel Harcerskiej Służby Porządku Publicznego. Koordynator projektów turystycznych i edukacji regionalnej. Współorganizator harcerskich rajdów turystycznych. Lider zespołu „Miłość jest przereklamowana”.
 • Marek Jasiński – prezes i trener starachowickiego Klubu Sportowego „Dragon”. Popularny „Samuraj” to również organizator corocznych zawodów kickbokserskich w Starachowicach ściągających do miasta najlepszych sportowców.
 • Tadeusz Nowak – bramkostrzelny napastnik Staru Starachowice. W 1970 roku piłkarz pojawił się w kronikach lokalnego sportu i postanowił zapisać się na ich stronach „złotymi zgłoskami”. To najwierniejszy kibic naszej drużyny, a dla wszystkich kibiców żywa legenda starachowickiego futbolu.
 • Krzysztof Siekański – menadżer starachowickiej firmy Autobox, która za cel postawiła sobie wskrzeszenie marki Star. Podczas swoich codziennych podróży na trasie z rodzinnych Puław do jego nowej Małej Ojczyzny cały czas tworzy koncepcje dalszego rozwoju firmy. Jego zasługi to: wykupienie dokumentacji Stara 300, modernizacja ciężarówek tworzących edukacyjną „Ścieżkę Stara” czy istotne starania o odzyskanie praw do nazwy marki Star.
 • Grzegorz Sajór – dziennikarz. Pierwsze szlify zbierał w rodzinnych Starachowicach, do których wraca nie tylko podczas rodzinnych wizyt. O swoich starachowickich korzeniach opowiada na każdym etapie niezwykłej przygody medialnej. Historię z mikrofonem i kamerą rozpoczął w Telewizji Polskiej, w której spędził ponad ćwierć wieku. Po zmianach powrócić do siedziby na Woronicza.
 • Paweł i Dominik Paterowie - produkują, modernizują, remontują i sprzedają pojazdy użytkowe oraz maszyny budowlane. W ofercie ich firmy ważne miejsce zajmuje sprzęt inżynieryjny dla potrzeb Sił Zbrojnych. Na potrzeby rozwoju edukacyjnej „Ścieżki Staru” kupują i remontują historyczne ciężarówki ze starachowickim rodowodem. Wspierają ochotnicze straże pożarne w całym kraju remontując dla nich specjalistyczne STAR-y.

Zobaczcie zdjęcia z gali wręczania statuetek Honorowych Przyjaciół Starachowic

Prezydent Starachowic Marek Materek powiedział: - Honorowy Przyjaciel Starachowic to jubileuszowe wyróżnienie przyznane osobom, które w niezwykły sposób kreują pozytywny wizerunek naszego miasta, promują prorozwojowe działania i inicjatywy oraz dobre praktyki w różnych dziedzinach życia społecznego. Przyjaciele miasta to lokalni twórcy, liderzy i społecznicy zaangażowani w życie miasta. Dbają o tożsamość Starachowic. Pamiętają o kolejnych pokoleniach ludzi tworzących lokalną społeczność.
Pamiątkowe statuetki – wykonane przez starachowicką firmę Metal-Kolor – zostały przyznane 32-osobowej społeczności, dla których bez wątpienia Starachowice są wartością bezwzględną. Wiem, że w naszym otoczeniu nie brakuje takich osób i ta lista mogłaby być większa. Dziękuję wszystkim Tym dla których przyjaźń ze Starachowicami jest ważna. Ze swojej strony mogę zapewnić, że na każdym kroku będziemy prezentować dorobek oraz niezwykłą działalność tych postaci.

Tak relacjonowaliśmy uroczystą mszę świętą, wyjątkową sesje Rady Miasta oraz obchody na starachowickim rynku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto