Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie rewolucja z ulicami w Starachowicach

Monika Nosowicz-Kaczorowska
Ulica Janka Krasickiego, agitatora stalinowskiego. Osiedlowa uliczka ma zmienić patrona na Michała Nowaka  ”Pierwiosnka”.
Ulica Janka Krasickiego, agitatora stalinowskiego. Osiedlowa uliczka ma zmienić patrona na Michała Nowaka ”Pierwiosnka”.
Zmierzch komunistycznych patronów w Starachowicach. Urzędnicy mają konkretne propozycje

Ustawa dekomunizacyjna, którą na początku kwietnia podjął Sejm będzie obligować samorządy do zmiany nazw ulic, placów, skwerów, których nazwy kojarzą się z minioną epoką. W Starachowicach ulic noszących nazwiska osób związanych z komunizmem jest 12, najwięcej w województwie świętokrzyskim. Mamy ulice związane z ważnymi datami komunistycznych świat: 9 Maja (dzień zwycięstwa) i 17 Stycznia (wyzwolenie Starachowic), Aleja Wyzwolenia oraz ulica XX-lecia PRL. Znacznie więcej jest ulic noszących imiona i nazwiska bohaterów minionej epoki. To Julian Marchlewski, Marceli Nowotko, Hanka Sawicka, Józef Krzos, Tadeusz Krywka, Jan Mrozowski i Wasyl Wojczenik, czyli Szaszka, partyzant sowiecki.

Przymiarki do zmian

O zmianę nazw ulic jeszcze w czerwcu 2015 roku apelowali do prezydenta Starachowic oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Włodzimierza Orkisza przedstawiciele ponad 20 organizacji i stowarzyszeń. Pod petycją podpisali się przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Sybiraków, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej Ponury - Nurt, Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, Związku Żołnierzy NSZ, Związku Harcerstwa Polskiego, a także innych stowarzyszeń i organizacji oraz komisji związków zawodowych.

Projekt zmian nazw ulic nie trafił jednak pod obrady Rady Miejskiej. Polecenie wytypowania ulic i znalezienia propozycji nowych nazw dostał architekt miasta Marcin Bednarczyk. Projekt uchwały w sprawie zmian ulic został przygotowany w zeszłym roku, ale pod obrady nie trafił. Podobno nie było w tej sprawie zgody wśród radnych.

Nowe nazwy niebawem

Gotowe propozycje nowych nazw ulic urzędnicy magistratu przedstawili w zeszłym tygodniu.

- Głośno jest o ustawie, która dotyczy zmian nazw ulic, które kojarzą się z poprzednim ustrojem. Uchwała wkrótce trafi do Senatu i pewnie uzyska podpis prezydenta. Odpowiednią uchwałę będzie musiała podjąć Rada Miejska, bo po wejściu ustawy w życie będziemy mieć rok, żeby zająć się tym tematem - mówił prezydent Marek Materek podczas konferencji prasowej. - Wcześniej opracowałem z architektem miasta propozycje nazw ulic, które mogą być wyjściem do dyskusji, na temat tego, jak te nazwy w przyszłości mają brzmieć. Jest to dyskusja pomiędzy radnymi, mieszkańcami ulicy, których nazwy będziemy musieli zmieniać - powiedział Marek Materek.

Po zmianach ulica Marcela Nowotki mogłaby nazywać się Benedyktyńska, Juliana Marchlewskiego - Cysterska, Hanki Sawickiej - Bolesława Papiego “Czerwa”, Janka Krasickiego - Michała Nowaka “Pierwiosnka”, Józefa Krzosa - Fabryki Samochodów Ciężarowych lub Pracowników Fabryki Samochodów Ciężarowych “Star”, Tadeusza Krywki - Górnicza, Jana Mrozowskiego - Czesława Klarnera, Saszki (Wasyla Wojczenki) - Jana Sieronia Kawki.

- Mamy nadzieję, że radni pochylą się nad tymi propozycjami, przedyskutują je z mieszkańcami i podejmą decyzje, tak byśmy mogli jak najszybciej spełnić wymogi ustawy - powiedział Marek Materek.

Zgodnie z ustawą, mieszkańcy ulic nie poniosą kosztów zmian dokumentów. Zachowają one ważność do dat w nich wskazanych. Zmiany w dokumentach, ewidencjach i księgach wieczystych będą wolne od opłat.

Sporny pomnik

Pomnik Żołnierzy Radzieckich stojący przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego od lat budzi ogromne emocje. W styczniu ubiegłego roku grupa młodych ludzi ze skrajnie prawicowych środowisk zorganizowała podczas obchodów rocznicy wyzwolenia Starachowic demonstrację. Głośno domagali się usunięcia pomnika z miasta. Pomnik posiada status mogiły wojennej, w której spoczywa siedmiu żołnierzy Armii Czerwonej. Pierwszym krokiem w kierunku jego usunięcia jest uzyskanie zgody na ekshumację ciał. Kolejne pismo w tej sprawie prezydent Marek Materek zamierza w ciągu najbliższych dni wysłać do wojewody.

W powiecie starachowickim znajduje się jeszcze jeden pomnik poświęcony komunistycznej bohaterce. To kopiec usypany w miejscu śmierci doktor Anki, czyli Heleny Wolf, major Armii Ludowej. Pomnik znajduje się przy zjeździe z krajowej „9” w kierunku Brodów.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto