Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy fotografii w ramach obchodów 75-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zobacz zdjęcia

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Podczas wernisażu wystawy, od lewej: Małgorzata Zatorska, Marcin Gołębiowski, Jolanta Sopińska, Monika Telka
Podczas wernisażu wystawy, od lewej: Małgorzata Zatorska, Marcin Gołębiowski, Jolanta Sopińska, Monika Telka Kazimierz Cuch
W ramach obchodów 75-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia Adolfa Dygasińskiego w Starachowicach, w piątek 29 września, w czytelni biblioteki przy ulicy Kochanowskiego 5, odbył się wernisaż wystawy fotografii pod nazwą „Metamorfozy kulturalne przy ulicy Kochanowskiego 5”.

Wystawa retrospektywna na 75-lecie starachowickiej biblioteki

ernisaż wystawy fotografii pod nazwą „Metamorfozy kulturalne przy ulicy Kochanowskiego 5” jest to obszerna, fotograficzna retrospekcja wydarzeń, które działy się w bibliotece i wcześniejszym Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki przez minione 75 lat. Ma wymiar historyczny, jubileuszowy.

Wystawę otworzyli wspólnie: Marcin Gołębiowski- zastępca prezydenta Starachowic, Jolanta Sopińska- pani dyrektor Biblioteki, Małgorzata Zatorska- pani prezes Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego i Monika Telka- pracownica biblioteki. Przypomnieli skrótowo historię tej placówki, sylwetki ówczesnych sławnych ludzi, którzy odwiedzili bibliotekę i klub.

Na wystawie są setki zdjęć czarno-białych i kolorowych, jako dokumentacja wydarzeń kulturalnych w tej placówce. Udostępniono też uczestnikom wernisażu kroniki biblioteki oraz Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki. Wzbudzały zainteresowanie, szczególnie starszych osób.

Na wernisażu była Jolanta Janicka, która pracowała w dawnym Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki, w latach 1969-1973, najpierw, jako nauczycielka języka angielskiego a potem, jako księgarz.

Krótki zarys historii biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna działa w Starachowicach od 1 maja 1948 roku, na mocy uchwały ówczesnej Miejskiej Rady Narodowej. Powstała z inicjatywy mieszkańców miasta i oni też zapoczątkowali powstanie jej księgozbioru, przynosząc własne książki oraz ocalałe z wojny i przechowywane zbiory bibliotek przedwojennych.

Biblioteka Miejska wskutek zmian administracyjnych, w lutym 1973 roku została połączona z Powiatową Biblioteką Publiczną ówczesnego powiatu iłżeckiego z siedzibą w Starachowicach i otrzymała nazwę: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Starachowicach.

Do końca lat 80 na terenie Starachowic powstało 11 filii bibliotecznych. Podczas obchodów 30-lecia, w 1978 roku, biblioteka otrzymała imię Adolfa Dygasińskiego.

Po 1990 roku biblioteki stały się instytucjami samorządowymi. Zlikwidowane zostały cztery filie, natomiast do Miejskiej Biblioteki Publicznej włączono Bibliotekę Zakładową FSC Starachowice i księgozbiór techniczny fabryki.

W 1996 roku biblioteka otrzymała nowy lokal, po zlikwidowanym Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki, w którym obecnie się mieści.

Od października 2005 roku biblioteka przejęła wykonywanie zadań Biblioteki Powiatowej i obsługuje czytelników z całego powiatu.
Dyrektorzy, którzy zapisali się na kartach historii biblioteki to: Janina Chruszczewska, Ewa Szafarczyk, Anna Księska, Emilia Osych i Anna Gębska. Od 2017roku biblioteką kieruje Jolanta Sopińska.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto