Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudowa starachowickiego „Pałacyku” zakończy się 30 listopada. Zobacz zdjęcia

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Podczas konferencji przed „pałacykiem”, od lewej: Karol Wójcik- prowadzący konferencję, Marek Materek, Iwona Tamiołło, Marcin Gołębiowski. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Podczas konferencji przed „pałacykiem”, od lewej: Karol Wójcik- prowadzący konferencję, Marek Materek, Iwona Tamiołło, Marcin Gołębiowski. Więcej na kolejnych zdjęciach. Kazimierz Cuch
Miasto Starachowicach z dwóch źródeł pozyskało około 12 milionów złotych na remont i rozbudowę zabytkowego „Pałacyku” przy ulicy Konstytucji 3 Maja w Starachowicach. Prace przy remoncie i rozbudowie „Pałacyku” są na ukończeniu. Odbiory obiektu po przebudowie rozpoczną się 30 listopada. Zimą mogą się tam wprowadzać najemcy i użytkownicy.

Coraz bliżej zakończenia przebudowy starachowickiego "Pałacyku"

Na specjalnej konferencji prasowej poinformował o tym urlopujący Marek Materek, prezydent Starachowic. Towarzyszyli mu: Marcin Gołębiowski - jego zastępca, Iwona Tamiołło, która w „Pałacyku” będzie prowadzić Centrum Kreatywności, delegacja Młodzieżowej Rady Miasta, która w „Pałacyku” będzie miała swoją siedzibę.

Pieniądze na rewitalizację samego „Pałacyka” pozyskano z funduszy unijnych. Pieniądze na budowę pawilonu, sąsiadującego z pałacykiem są z Funduszy Norweskich.

Przez lata w budynku mieściło się wiele instytucji, ale w ostatnich latach budynek popadał w ruinę. Teraz się to zmienia diametralnie, co widać na zdjęciach. Najpierw kilkakrotnie miasto ogłaszało postępowanie przetargowe na sprzedaż tego obiektu, bezskutecznie. Nie było chętnych.

W 2018 roku unieważniono przetarg na remont „Pałacyku”, ponieważ oferty złożone przez potencjalnych wykonawców przewyższały kwotę zabezpieczoną na ten cel przez inwestora. Kolejny przetarg doszedł do skutku i wykonawca kończy realizację umowy.

Teraz „Pałacyk” ma być inkubatorem myśli społecznej, Centrum Kreatywności. Będzie to miejsce, w którym mieszkańcy, młodzież, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych będą mogli się spotykać, organizować wystawy i inne cykliczne wydarzenia. Będzie w nim kawiarnia, prowadzona przez prywatnych najemców.

Delegacja Starachowic wizytowała podobne placówki, działające już w Katowicach, Rudzie Śląskiej, Rzeszowie i Stalowej Woli. Zebrała wiele informacji o sukcesach i problemach tego działania.
Zobacz zdjęcia

Historia „Pałacyku” w Starachowicach

Pałacyk był budowany z myślą, że będzie to mieszkanie dyrektora przedwojennej, starachowickiej Fabryki Amunicji. Szefowie Zakładów Starachowickich mieszkali tam do 1939 roku. Jako ostatni willę zajmował Jan Dąbrowski, dlatego na jakiś czas do budynku przylgnęła nazwa "Dąbrówka". Po wojnie budynek zaczął stopniowo popadać w ruinę.

Kolejno wprowadzały i wyprowadzały się z niego różne instytucje. W budynku przez blisko ćwierć wieku mieściło się Przedszkole Miejskie, które zostało zamknięte na początku lat 90-tych. W 1991 roku do budynku wprowadziła się Świetlica Socjoterapeutyczna Stowarzyszenia "Spójrz Inaczej" oraz Państwowe Ognisko Plastyczne, które w tej siedzibie przetrwało do 2006 roku.
Budynek Pałacyku i działka, na której stoi budynek jest własnością gminy Starachowice. Miasto usiłowało kilkakrotnie pozbyć się zbędnego majątku, były jednak szczegółowe obwarowania. Nowy właściciel nie może wyburzyć budynku, a podczas remontu musi ściśle trzymać się wskazówek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prawdopodobnie ten zapis zniechęcił potencjalnych nabywców do kupna atrakcyjnie położonej działki, w środku miasta. Teraz miasto zagospodarowuje i działkę i budynek.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto