Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe widowisko Wierzbnickie meżaliany w Starachowicach. Pierwszy akt przedstawienia o miłości Polki i Żyda

Kazimierz Cuch
Uczestnicy widowiska. Więcej na kolejnych zdjjęciach
Uczestnicy widowiska. Więcej na kolejnych zdjjęciach
W Starachowicach, na Rynku, w czwartkowe południe, wystawiono pierwszy akt „Wierzbnickich meżalianów”, wzruszającego przedstawienia o miłości Polki i Żyda. Kolejne dwa akty będą w przyszłym roku. Widowisko zainteresowało ponad 200 osób, które przyszły na wierzbnicki Rynek.

Wzruszające przedstawienie o miłości Polki i Żyda w Starachowicach

Środowiskowy Dom Samopomocy w Starachowicach, przy współpracy z kilkoma instytucjami wspomagającymi, przygotował spektakl słowno- taneczny o współżyciu społeczności żydowskiej i polskiej, w przedwojennym Wierzbniku, dziś dzielnicy Starachowic.

Zobaczcie galerię zdjęć z Wierzbnickich meżalianyów w Starachowicach

Prócz aktorów przedstawienia, podopiecznych wspomnianego Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, uczestniczyli w przedstawieniu liczni przedstawiciele wszystkich stron zainteresowanych i wspomagających, jako statyści.

Przedstawienie nosi tytuł „Wierzbnickie meżaliany” i zostało wystawione, jako teatr uliczny z bogatą scenografią, imitująca przedwojenny Wierzbnik, szczególnie wierzbnicki rynek.

Pierwszy akt mówi o zakochaniu się w sobie Polki i Żyda, którzy po pewnych oporach i perturbacjach otrzymują zgodę na małżeństwo rodziców dziewczyny oraz zgodę i błogosławieństwo starszyzny żydowskiej. W dalszych aktach będzie ślub i małżeństwo z mezaliansu.
Jest to wkład tej placówki opiekuńczej w obchody 400-lecia Wierzbnika, trzeba przyznać, że znaczący i wyjątkowy. Przedstawienie zostało przygotowane w konwencji teatru ulicznego przez reżyserów: Dorotę Zając i Wiesława Pożogę. Stroje zaprojektowała Iwona Jasztal. Bardzo oryginalny plakat przedstawienia wykonał Marcin Bondarowicz.

Ta sztuka opowiada historię ówcześnie nieakceptowanego społecznie uczucia Polki i Żyda, osadzona w przedwojennych realiach. Ich miłość była nazywana wtedy mezaliansem.

Scenariusz tego widowiska powstał w ramach zajęć teatralnych w Środowiskowym Domu Samopomocy. W spektaklu wystąpili członkowie tamtejszej Grupy Teatralnej "Brzask". Spektakl zrealizowano przy wparciu partnerów:  Szkoły Podstawowej numer 10, Powiatowego, Środowiskowego Domu Samopomocy, Ośrodka Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy, Ośrodka Szkolno- Wychowawczego, Fundacji ,,Nasze Zdrowie", Parku Kultury i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wąchocku.  

Zobaczcie galerię zdjęć z Wierzbnickich meżalianyów w Starachowicach

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto