Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Starachowicach uczczono 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. Były ekipy związkowców i poseł Agaty Wojtyszek. Zobacz zdjęcia

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Przed starachowickim Pomnikiem Niepodległości o ludobójstwie na Wołyniu mówił Jan Seweryn. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Przed starachowickim Pomnikiem Niepodległości o ludobójstwie na Wołyniu mówił Jan Seweryn. Więcej na kolejnych zdjęciach. Kazimierz Cuch
Rocznicową uroczystość przed starachowickim Pomnikiem Niepodległości zorganizowali związkowcy z Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w MAN Bus Starachowice, pod kierunkiem Jana Seweryna, honorowego przewodniczącego tej organizacji.

Uroczyste obchody 80. rocznicy rzezi wołyńskie w Starachowicach

Prócz związkowców - Krzysztof Wójtowicz, Artur Dudek, Jan Radecki, Waldemar Kowalski, Grzegorz Gralec, w uroczystości wzięła udział delegacja działaczy Prawa i Sprawiedliwości, skupionych wokół pani poseł Agaty Wojtyszek. Byli przedstawiciele zaangażowanej części społeczeństwa na czele z Zygmuntem Andrejasem. Pan Zygmunt na tę okazję ubrał się w mundur Wojsk Ochrony Pogranicza. Był ksiądz Sławomir Rak, proboszcz parafii Wszystkich Świętych, dziekan dekanatu Starachowice Północ. Ksiądz wraz z uczestnikami uroczystości odmówił modlitwę za pomordowanych na Wołyniu.

Do zebranych przemówił wspomniany Jan Seweryn. W mocnych, krytycznych słowach ocenił poczynania władz Ukrainy i Polski w sprawie rzezi wołyńskiej. -Nie można wybaczać komuś, kto nie prosi o wybaczenie- podkreślił Jan Seweryn.

Przypomniał, że w ubiegłym roku, złożone przez związkowców kwiaty i informacyjny baner o zbrodni wołyńskiej, usunęła polska Policja. On sam został wezwany na komendę Policji, gdzie ukarano go dwoma mandatami. Mimo to, w tym roku znów zorganizował rocznicę.

Podczas rzezi dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich w bestialski sposób zamordowano ponad 120 tysięcy Polaków. Zdaniem Jana Seweryna, zbrodnia ta nosi wszelkie znamiona ludobójstwa. Oburza go fakt, że na Ukrainie ci zbrodniarze uważani są za bohaterów, a pomniki Bandery i innych ideologów Ukraińskiej Powstańczej Armii znajdują się w wielu miastach tego kraju.
Kulminacja tego ludobójstwa przypada na 11 lipca 1943 roku. W dniu tym zaatakowano 99 miejscowości na Wołyniu, dokonując zbrodni o niewyobrażalnym okrucieństwie. Zbrodnie na Polakach trwały aż do 1947 roku. Kres położyła im dopiero akcja wysiedleńcza „Wisła”.

Związkowcy, jako pierwsi złożyli kwiaty z okolicznościowym plakatem przed starachowickim Pomnikiem Niepodległości. Po nich kwiaty złożyła delegacja od pani poseł Agaty Wojtyszek. Znicze zapalili związkowcy z Solidarności i delegacje zaangażowanych obywateli miasta. Zakończono uroczystość odśpiewaniem a capella hymnu narodowego.

Zobacz zdjęcia z uroczystości

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto