Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Starachowicach uczcili Dzień Zwycięstwa

M.K.
Wieczornica z okazji zwycięstwa nad faszyzmem.
Wieczornica z okazji zwycięstwa nad faszyzmem. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Kilkadziesiąt osób zebrało się na wieczornicy z okazji Dnia Zwycięstwa, która odbyła się w poniedziałek 9 maja w Spółdzielczym Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego. Uroczystości 9 maja tradycyjnie organizują Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju i Klub Żołnierzy Rezerwy.

Zebranych gości powitali członkowie Zespołu Estradowego "Wiarusy", którzy odśpiewali hymn. Spotkanie poprowadził Witold Kowalski. W uroczystości brali udział także przedstawiciele władz. Był zastępca prezydenta Jerzy Miśkiewicz, radny miejski Sylwester Kwiecień radni powiatowi Marian Mróz oraz Paweł Lewkowicz. Okolicznościową pogadankę wygłosił Paweł Lewkowicz. Mówił o latach wojny i tym, co działo się po wojnie. Odniósł się do ustawy dekomunizacyjnej i żądań środowiska Prawa i Sprawiedliwości, aby zlikwidować pomnik Żołnierzy Radzieckich przy starachowickiej ulicy Józefa Piłsudskiego.

- Jestem pełen smutku i zażenowania, że wciąż pokutuje podział na krew lepszą i gorszą. Żołnierzom zachodu i Wschodu należy się taki sam szacunek. Armia imienia Kościuszki to była zbieranina młodego oręża, który chciał wyzwalać Polskę, ich nie interesowała polityka. Tak samo można by pytać, czy Powstanie Warszawskie było potrzebne. Ja uważam, że nie. W lipcu 1944 roku było już po Teheranie, jakby powiedziała młodzież - było "pozamiatane" - mówił Paweł Lewkowicz.

Prelegent poprosił obecnych na sali aby podpisali się pod petycją do prezydenta miasta w sprawie ogłoszenia konkursu na napisanie monografii Starachowic obejmującej lata 1939 - 2014. Ostro wypowiedział się Sylwester Kwiecień. Odniósł się do sytuacji z ostatniej sesji Rady Miejskiej, kiedy radni PiS przeforsowali uchwałę zobowiązującą prezydenta do działań prowadzących do usunięcia pomnika Żołnierzy Radzieckich.

- Być może sprawa pomnika powinna być uporządkowana, ale nie na hasło watażki, który kiedyś nosił mundur Ludowego Wojska Polskiego, a dziś nawołuje do bezczeszczenia mogił wojennych. Jak na świecie mają szanować nasze mogiły? - pytał.

Spotkanie było także okazją do wręczenia odznaczeń. Złoty Krzyż Zasługi dla Klubów Żołnierzy Rezerwy otrzymał Andrzej Pietrzyk, Srebrny Krzyż Zasługi dla Klubów Żołnierzy Rezerwy wręczono Jarosławowi Cebuli. Srebrne odznaki za zasługi dla ZWIR WP otrzymali: Witold Kowalski, Roman Cieśla, Adam Lefek, Marian Podwiak, Tadeusz Fudalewski, Włodzimierz Werys i Kazimierz Kosno. Brązowe odznaki za zasługi dla ZWIR WP dostali: Zygmunt Grunt, Józef Zarzyski i Franciszek Radowiecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto