Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa Instalacji Odzysku Energii w Starachowicach. Już widać postęp inwestycji. Zobacz zdjęcia

Mateusz Dudzik
Mateusz Dudzik
Trwają prace ziemne przy budowie Instalacji Odzysku Energii w Starachowicach
Trwają prace ziemne przy budowie Instalacji Odzysku Energii w Starachowicach UM Starachowice
W Starachowicach trwa budowa Instalacji Odzysku Energii w Starachowicach. Dzięki niej w mieście zmniejszy się o 45 procent zapotrzebowanie na zakup węgla. Ciepło i prąd będzie produkowane z paliwa alternatywnego pochodzącego z odpadów, które nie nadają się do recyklingu a mają wysoką wartość energetyczną.

Trwa budowa Instalacji Odzysku Energii w Starachowicach. Widać postęp prac

Inwestycja realizowana jest na terenie miejskiej ciepłowni przy ulicy Ostrowieckiej 3. Pod koniec sierpnia plac budowy został przekazany wykonawcy, który prowadzi już prace budowlane.

- Budujemy samowystarczalność energetyczną miasta, uniezależniamy się od paliw kopalnych krajowych i zagranicznych.
W kontekście ubiegłotygodniowej wizyty w Hrubieszowie i informacji od samorządowców z Ukrainy, którzy stracili możliwość dostarczania ciepła do mieszkańców swoich samorządów, to niezwykle ważne. Budowanie bezpieczeństwa energetycznego, samowystarczalności i dywersyfikacja paliw ma niesłychane znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego. Instalacja Odzysku Energii to inwestycja o strategicznym znaczeniu dla miasta - poinformował prezydent Starachowic Marek Materek.

Zobacz w galerii zdjęć, jak idą prace

Koszty Instalacji Odzysku Energii

- Koszt inwestycji wyniesie około 102 miliony złotych. - Z tego 20 milionów złotych stanowi podatek VAT, który zakład Energetyki Cieplnej odzyska w drodze odliczeń i zwrotu z Urzędu Skarbowego. Niemal 1/5 kosztów budowy wróci zatem bezpośrednio do miejskiej spółki. Pozostałe koszty pokryte zostaną praktycznie w całości z preferencyjnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. 30 procent pożyczki, czyli ponad 22 miliony złotych zostaną umorzone po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia. Komercyjne finansowanie stanowi niecałe 8 procent środków pozyskiwanych dla potrzeb realizacji całości inwestycji. Budowa Instalacji Odzysku Energii w żaden sposób nie wpłynie na zadłużenie miasta - informował Prezydent Marek Materek.

Budowa Instalacji Odzysku Energii jest niezwykle istotna dla miasta, ponieważ pozwoli ustabilizować, a może nawet wyhamować wzrost cen ciepła, umożliwi spółce produkcję energii elektrycznej na własne potrzeby, generując przy tym kolejne oszczędności, pozwoli zadbać o tańsze przyłączenie nowych odbiorców ciepła, ograniczyć problem składowania odpadów, uzyskiwać dodatkowe przychody za odbiór paliwa alternatywnego oraz zmniejszyć emisję zanieczyszczeń z kotłów węglowych.

Starachowice postawiły na Instalację Odzysku Energii

- Kilka lat temu świadomie podjęliśmy decyzję, żeby postawić na Instalację Odzysku Energii, a nie gaz, do czego niektórzy nas zachęcali. Wiedzieliśmy, że jako Polska nie posiadamy wystarczającego bezpieczeństwa energetycznego w tym zakresie, lecz jesteśmy uzależnieni od światowych mocarstw. Wybraliśmy najlepsze rozwiązanie. Chcieliśmy wykorzystać potencjał, który tkwi w naszym regionie i całym kraju. Inne państwa, jak Dania, Szwecja czy Niemcy mają już odpowiednią ilość takich instalacji na swoich terytoriach. Wzorem tych państw, kierując się najlepszymi przykładami, postanowiliśmy wybudować IOE w Starachowicach i cieszę się, że dzięki staraniom wielu osób już niebawem stanie się to rzeczywistością - mówił Prezydent Marek Materek.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto