Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te obchody 400-lecia Starachowic będą wyjątkowo bogate. Zaplanowano mnóstwo atrakcji - coś dla ciała i coś dla ducha. Oto harmonogram

OPRAC.:
Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Prezydent przedstawił plan obchodów 400-lecia lokacji Wierzbnika. Na zdjęciu od lewej: Małgorzata Zatorska – koordynator obchodów 400-lecia miasta, Krzysztof Szczygieł - dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Prezydent przedstawił plan obchodów 400-lecia lokacji Wierzbnika. Na zdjęciu od lewej: Małgorzata Zatorska – koordynator obchodów 400-lecia miasta, Krzysztof Szczygieł - dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Więcej na kolejnych zdjęciach. Urząd Miasta Starachowice
Liczne wydarzenia kulturalne i sportowe, publikacje naukowe, koncerty czy inscenizacje historyczne będą towarzyszyć obchodom czterechsetlecia powstania Starachowic. Poniżej przedstawiamy szczegółowy harmonogram i zapewniamy, że jest z czego wybierać. Będzie coś dla ciała i coś dla duszy. Sprawdźcie!

Obchody 400-lecia powstania Starachowic - program

Prezydent Starachowic Marek Materek we wtorek, 29 listopada podczas konferencji prasowej przedstawił harmonogram obchodów czterechsetnej rocznicy lokowania Wierzbnika, kolebki miasta nad rzeką Kamienną. - Przed nami kolejne wydarzenia, na które już czekają nasi mieszkańcy – mówił. Przypominamy, iż historia Starachowic rozpoczęła się czterysta lat temu. Przywilej rozpoczynający symbolicznie historię Wierzbnika i Starachowic został wydany przez króla Zygmunta III Wazę 16 stycznia 1624 roku. 11 lat później lokację, czyli osadzenie miasta potwierdził Władysław IV. Tak właśnie rozpoczyna się historia Starachowic i Wierzbnika, których wspólne i nierozerwalne dzieje nadały tożsamość grodu nad Kamienną.

Poniżej przedstawiamy program wydarzeń związanych z rocznicą.

Sobota, 2 grudnia, godzina 16 - Piknik sportów dawnych

Miejska Hala Sportowa będzie miejscem, które na kilka godzin zamieni się w przestrzeń dawnych rozrywek sportowych i dyscyplin sportu z czasów minionych. Każdy z mieszkańców będzie mógł przyjść do hali na Południe, gdzie będą na niego czekać atrakcje, prezentacje, konkursy czy gry i zabawy. W roli tych, którzy zaprezentują dawne sporty i nieco zapomniane atrakcje wystąpią przedstawiciele starachowickich organizacji pozarządowych, klubów sportowych oraz miłośników aktywnego trybu życia. Będzie: piłka nożna, koszykówka, boks, kickboxing, akrobatyka sportowa, łucznictwo, palant, szachy, taniec. Znajdziemy również stanowiska z grami planszowymi i aktywnościami dawnymi w tym grami i zabawami podwórkowymi (gra w kamyki, gra w przeskoki przez kije, gra w klasy), dla amatorów aktywności wodnych wystawa sprzętu płetwonurkowego oraz dwa stanowiska dla osób chcących sprawność swoją wydolność i koordynację ruchową.

Niedziela, 3 grudnia - Święto Patronki

  • godzina 11 - modlitwa przy kapliczce świętej Barbary,
  • godzina 11:10-11:30 - procesja do kościoła Wszystkich Świętych ulicami: Pileckiego, Konstytucji 3-go Maja, Radomską. W trakcie przemarszu zostanie odmówiony różaniec.
  • godzina 11:30 - Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Starachowicach, ulica Świętej Barbary. Okolicznościowy wykład Adama Brzezińskiego "Tradycje górnictwa i hutnictwa nad Kamienną. Św. Barbara patronką Starachowic",
  • godzina 11:40 - program artystyczny "Święta Barbara patronka Starachowic" w wykonaniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 9 w Starachowicach,
  • godzina 12 - uroczysta msza święta.

Sobota, 9 grudnia - Teatralne "Żubry"
Spektakl premierowy odbędzie się w Spółdzielczym Domu Kultury, a jego początek zaplanowano na godzinę 17. Kolejny spektakl odbędzie się w lutym przyszłego roku. Przedstawienie przygotowane jest przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z sekcji teatralnej. Spektakl składa się z dwóch aktów i wnosi pouczające przesłanie życiowe związane z relacjami między ludźmi i zdarzeniami, które mogą mieć miejsce w różnych epokach. W przedstawieniu wystąpi osiem osób.

Grudzień - Historyczne spacery
Na grudzień zaplanowano również podsumowanie spacerów historycznych realizowanych w ramach projektu „Gramy na Czas”.
W ramach projektu odbywają się spacery historyczne, w których biorą udział przedstawiciele wszystkich starachowickich szkół podstawowych. Tuż po nich odbywa się spotkanie z przedstawicielami służb oraz tzw. interaktywna grywalizacja, czyli rywalizacja między uczniami oraz szkołami z wiedzy o historii miasta. Po dziewięciu spotkaniach wybierzemy szkołę, która najlepiej poradziła sobie z testem, a podczas spotkania podsumowującego projekt najlepszej grupie wręczymy nagrodę.

Podcasty do posłuchania w autobusie
Kolejnym projektem realizowanym w ramach obchodów jubileuszowych jest produkcja specjalnych podcastów historycznych, które już wkrótce będą dostępne w przestrzeni miejskiej. Starachowickie szkoły, przedszkola, autobusy komunikacji miejskiej czy internet. Tam właśnie będziecie mogli się państwo przekonać o tym jak brzmią przygotowywane podcasty. Każdy znajdzie coś dla siebie, a w historię Wierzbnika i naszego miasta wprowadzą Państwa właśnie podcasty utrzymane w nieco baśniowym i tajemniczym klimacie.

1 stycznia 2024 - Nowy Rok zaczynamy z Januszem Radkiem
Początek 2024 roku to okazja do dalszego świętowania jubileuszu miasta. Już 7 stycznia odbędzie się koncert noworoczny w Sali Olimpia Urzędu Miejskiego, którego gwiazdą będzie starachowiczanin Janusz Radek.

16 stycznia 2024 - Rocznicowa sesja
W dniu rocznicy lokowania Wierzbnika, a więc 16 stycznia 2024 roku odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Uroczystości rocznicowe rozpoczną się tradycyjną mszą świętą o godzinie 10. Nie zabraknie pocztów sztandarowych oraz zaproszonych gości.
Po uroczystej mszy uczestnicy przejdą na starachowicki Rynek, gdzie nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy ufundowanej z okazji 400-lecia miasta. Na godzinę 12 zaplanowano z kolei rozpoczęcie obrad sesyjnych. W programie sesji na pewno znajdzie się podjęcie przez radnych uchwały intencyjnej, a także ceremonia wręczenia statuetek dla Honorowych Przyjaciół Starachowic.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto