Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył Piknik Archeologiczny Rydno. Będzie trwał cztery dni

Kazimierz Cuch
- Serdecznie zapraszam do odwiedzenia w weekend rezerwatu Rydno - mówi Michał Surma, organizator pikniku archeologicznego.
- Serdecznie zapraszam do odwiedzenia w weekend rezerwatu Rydno - mówi Michał Surma, organizator pikniku archeologicznego. Kazimierz Cuch
Wczoraj ruszył tegoroczny XI Piknik Archeologiczny "Rydno" Wąchock, pod nazwą "Podróż do epoki kamienia". Potrwa do niedzieli.

Wstęp na piknik jest bezpłatny.

Stoiska z epoki kamienia rozlokowano nad zalewem na rzece Kamiennej w Wąchocku, przy granicy Rezerwatu Archeologicznego Rydno. Przy wjeździe na teren Pikniku Archeologicznego Rydno, przy drodze z Wąchocka do Marcinkowa, stoi baner i drogowskaz.
Nad Kamienną

Kilkanaście tysięcy lat temu na piaszczystych wydmach przy brzegach rzeki zwanej dzisiaj Kamienną rozbijali swoje obozowiska łowcy epoki kamienia. Tak i teraz pojawią się oni w czasie Pikniku Archeologicznego "Rydno". W piątek w godzinach od 10. 00 do 15.00 organizatorzy zapraszają zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej do udziału w zajęciach warsztatowych. W sobotę i niedzielę 23 i 24 maja w godzinach od 10.00 do 17.00 wszyscy będą obejrzeć stoiska z epoki kamienia. Przybędą reprezentanci środowisk archeologicznych z kilku historycznych miejscowości w Polsce.

Dlaczego akurat w Wąchocku?

Piknik inspirowany jest trwającymi już ponad 100 lat badaniami archeologicznymi na terenie Rezerwatu Rydno, od skarżyskich Łyżew do Wąchocka. Archeolodzy znaleźli tu bardzo liczne ślady pobytu ludzi z epoki kamienia, głównie schyłkowego paleolitu i mezolitu.

Prezentowane są najważniejsze zagadnienia związane z życiem w epoce kamienia: metody uzyskiwania ognia, techniki obróbki krzemieni i innych materiałów, metody wytwarzania i zastosowania barwników mineralnych (między innymi "krwicy" otrzymywanej z hematytu wydobywanego w przeszłości na Rydnie), różne rodzaje broni myśliwskiej, prehistoryczna sztuka, "gastronomia", magia oraz dodatkowo metody pracy archeologów.

W celu ochrony niezwykłego nagromadzenia pradziejowych zabytków (nigdzie na świecie nie ma takiej koncentracji stanowisk paleolitycznych) od 1957 roku trwały starania o utworzenie na Rydnie rezerwatu archeologicznego. Udało się to dopiero w 1986 roku.
Rezerwat objął część doliny rzeki Kamiennej od wschodnich obrzeży Skarżyska-Kamiennej po Górę Świetego Rocha w Wąchocku.

[email protected]

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto