Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica pamięci ofiar Katynia tylko z młodzieżą Zakładu Doskonalenia Zawodowego [ZDJĘCIA]

CuK
Warta honorowa przy Krzyżu Katyńskim w Starachowicach, sprawowana podczas rocznicowych uroczystości katyńskich
Warta honorowa przy Krzyżu Katyńskim w Starachowicach, sprawowana podczas rocznicowych uroczystości katyńskich Kazimierz Cuch
Strajk szkolny sprawił, że na tegorocznych obchodach 79 rocznicy Zbrodni Katyńskiej, zorganizowanych w piątek w Starachowicach, była tylko umundurowana młodzież technikum, z niestrajkującego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach oraz wychowankowie Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP. Było też kilkunastu nauczycieli.

W latach poprzednich to młodzież szkolna dominowała podczas tych uroczystości. W tym roku najpierw była msza św. w kościele Św. Trójcy w Starachowicach, gdzie na placu kościelnym jest pomnik katyński. W zapowiedziach uroczystości msza św. miała być w kościele Wszystkich Świętych.

Główne uroczystości odbyły się na skwerze przed starachowickim Krzyżem Katyńskim. Asystę honorową sprawowała pięknie umundurowana kompania reprezentacyjna z klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach.

Uroczystości na skwerze rozpoczął hymn państwowy. Po nim uczeń klasy mundurowej Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach odczytał apel poległych, z nazwiskami wszystkich mieszkańców miasta i powiatu Starachowice, którzy zginęli w Katyniu, Miednoje i Ostaszkowie.

Liczne delegacje rodzin katyńskich, kombatantów, szkół, władz miasta i powiatu Starachowice, gminy Mirzec i innych, złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed starachowickim Krzyżem Katyńskim. Do zebranych przemówili przedstawiciele władz, organizacji kombatanckich, rodzin katyńskich.

Podpisał decyzję i zmarł

Jako ciekawostkę należy przypomnieć, że Józef Stalin złożył podpis na decyzji o zamordowaniu polskich jeńców 5 marca 1940 roku. Także 5 marca, ale 1953 roku zmarł. Idy marcowe mu nie służyły, jak Juliuszowi Cezarowi.

W kwietniu i maju 1940 roku decyzją Józefa Stalina funkcjonariusze NKWD (odpowiednik polskiego Urzędu Bezpieczeństwa) zamordowali około 22 tys. polskich oficerów Wojska Polskiego. Policji, Straży Granicznej, jeńców 1939 roku.

Był to przeważnie kwiat polskiej inteligencji, wcielonej do Wojska Polskiego po wybuchu wojny, w ramach mobilizacji w 1939 roku, jako oficerowie rezerwy. Wśród nich było około 50 mieszkańców Starachowic i okolicy.

Polscy jeńcy przebywali w obozach jenieckich w Kozielsku, Starobielsku, Charkowie, Miednoje i Twerze. Najwięcej z nich zamordowano strzałem w tył głowy w Katyniu, w katyńskim lesie pod Smoleńskiem.

ZOBACZ TAKŻE: Kilkaset złotych w kieszeni, ale musisz to wiedzieć

Źródło: vivi24

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto