Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oficjalne obchody Dnia Wojska Polskiego w Starachowicach. Zobacz zdjęcia

Kazimierz Cuch
Przemarsz grup zorganizowanych z kościoła przed Pomnik Niepodległości podczas Święta Wojska Polskiego w Starachowicach.
Przemarsz grup zorganizowanych z kościoła przed Pomnik Niepodległości podczas Święta Wojska Polskiego w Starachowicach. Kazimierz Cuch
Główne uroczystości Dnia Wojska Polskiego w Starachowicach odbyły się we wtorek, w kościele Wszystkich Świętych, przed Pomnikiem Niepodległości.

Dzień Wojska Polskiego 2023 w Starachowicach

Najpierw wszyscy uczestnicy uroczystości zgromadzili się w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach, na uroczystej mszy patriotycznej. Odprawił ją ksiądz Arkadiusz Wroński, wikariusz tej parafii. On też wygłosił religijną homilię. Asystę honorową sprawowało siedem pocztów sztandarowych i umundurowana kompania honorowa uczniów Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach.

Na mszy świętej był Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, kontuzjowany starosta starachowicki - Piotr Ambroszczyk, reprezentanci władz miasta Starachowice, powiatu starachowickiego. Nieobecnego Marka Materka, prezydenta Starachowic, reprezentowała Elżbieta Gralec, jego zastępca.

Nieliczni parafianie przynieśli do kościoła wiązanki ziół i kwiatów, bo niedziela to był dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany też świętem Matki Bożej Zielnej. Ksiądz poświęcił wiązanki ziół i kwiatów.

Przed pomnikiem, przemówienia, kwiaty i znicze

Po mszy, przed Pomnikiem Niepodległości zgromadziły się wszystkie poczty sztandarowe, delegacje z kwiatami, władze miasta i powiatu, wspomniany marszałek województwa. Dołączył do uczestników uroczystości senator Jarosław Rusiecki.

Odegrano hymn państwowy. Do zebranych, jako pierwsza przemówiła Elżbieta Gralec, odczytując list prezydenta Marka Materka do zebranych. Jako drugi przemawiał senator

Jarosław Rusiecki, który między innymi apelował o szacunek dla polskiego wojska, dla polskich żołnierzy.

Marszałek Andrzej Bętkowski skupił się na wspomnieniach historycznych bitwy warszawskiej 1920 roku. W podobnym tonie przemawiał Piotr Ambroszczyk, starosta starachowicki.

Był apel poległych, przygotowany profesjonalnie przez wspomniana kompanię honorową Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach.

Następnie delegacje władz i instytucji, organizacji społecznych, szkół, mniej liczne niż przed pandemią, złożyły kwiaty i wieńce przed Pomnikiem Niepodległości.

Uroczystości rocznicowe zakończył wieczorny koncert piosenek wojskowych w wykonaniu Zespołu Estradowego „Wiarusy” i Teatru Muzycznego Nad kamienną „Starachowianie” w starachowickim Amfiteatrze.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto