Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kameralna i sentymentalna inauguracja Roku Kulturalnego i Dni Muzyki w Starachowicach. Zobacz zdjęcia

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Część nagrodzonych członków Teatru Muzycznego nad Kamienną –„Starachowianie”
Część nagrodzonych członków Teatru Muzycznego nad Kamienną –„Starachowianie” Kazimierz Cuch
W sobotę wieczorem, w Kinie Kotłownia, na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, odbyła się uroczysta, starachowicka inauguracja Roku Kulturalnego 2022/2023 i rozpoczęły się 33 Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej imienia Stefana Ratusińskiego.

Kameralna i sentymentalna inauguracja Roku Kulturalnego i Dni Muzyki w Starachowicach

Budynek Parku Kultury jest w remoncie i imprezy przygotowywane przez pracowników tej placówki kulturalnej są prezentowane na terenie całego miasta. Inauguracja roku kulturalnego i pierwszy koncert Dni Muzyki był w niewielkim Kinie Kotłownia. Atmosfera była kameralna i nieco sentymentalna. Wstęp na inaugurację i koncert był tylko za imiennymi zaproszeniami.

Uroczystość prowadziła Agnieszka Lasek- Piwarska, pani dyrektor starachowickiego Parku Kultury. Jako pierwszy zabrał głos obecny na uroczystości poseł Krzysztof Lipiec. Mówiąc o kulturze, wspomniał też o pieniądzach, bez których niewiele można zrobić. Po nim gratulacje dla starachowickich animatorów i twórców kultury przekazał Marek Materek- prezydent Starachowic.

Zobaczcie galerię zdjęć

Nagrody i wyróżnienia

Inauguracja roku kulturalnego jest zawsze okazją do nagrodzenia i podziękowania dla tych osób, które działały na rzecz rozwoju kultury w naszym mieście, w minionym roku kulturalnym, najpierw zdeterminowanym przez pandemię korona wirusa.
Jako pierwszy do nagradzania był Teatr Muzyczny nad Kamienną –„Starachowianie”. Ten zespół powstał z założonego w 1954 roku Zespołu Pieśni i Tańca „Starachowianie”, przy ówczesnej Fabryce Samochodów Ciężarowych. Działa, z krótką przerwą, od 68 lat.
Nagrody otrzymali następujący członkowie Teatru Muzycznego nad Kamienną „Starachowianie”: Grażyna i Zbigniew Kutrowscy, Henryka Zalewska, Anna Wojtczak, Elżbieta Tokarska, Ryszard Chrząstek, Stanisław Heda, Waldemar Wojtczak.

Dodatkowo wyróżniono członków zespołu, którzy obchodzą jubileusz 50-lecia działalności estradowej i nadal tańczą w „Starachowianach”. A są to: Elżbieta Tokarska, Ryszard Chrząstek, Stanisław Heda, Waldemar Wojtczak.

Pamiątkowy dyplom i kwiaty od prezydenta Marka Materka otrzymał Kazimierz Kopeć, z okazji 25-lecia prowadzonej przez niego Szkółki Rzeźbiarskiej. W pracowni przy ulicy Leśnej 1, na zajęciach szkółki było blisko 1000 dzieci i młodzieży, z Polski i z zagranicy. Za swoją pracę odznaczony został Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, nagrodą Prezydenta Miasta Starachowice za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, nagrodą dyrektora Parku Kultury.
Na wniosek starachowickich organizacji społecznych i kulturalnych, Marek Materek- prezydent Starachowic nagrodził panią dyrektor Agnieszkę Lasek- Piwarską.

Agnieszka Lasek Piwarska- pani dyrektor Parku Kultury nagrodziła magister inżynier Małgorzatę Zaborską, odpowiedzialną za sferę techniczną Parku Kultury.

Sentymentalny koncert

W koncercie inaugurującym tegoroczne 33 Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej imienia Stefana Ratusińskiego w Starachowicach, wystąpili wspólnie: Krzysztof Kiljański i multiinstrumentalista Witold Cisło w koncercie pod tytułem „Prócz Ciebie, nic”. Krzysztof Kiliański, przy gitarowym akompaniamencie Witolda Cisło, zaśpiewał 15 nastrojowych, sentymentalnych piosenek. Na bis było to „Love me tender” przyjęte z aplauzem przez widownię.
Krzysztof Kiljański, to wokalista, kompozytor, autor tekstów. Debiutował w połowie lat 80’ ubiegłego wieku. Wówczas był związany głównie z piosenką autorską, studencką. Na profesjonalnej scenie jest od 1990 roku. W 2001 roku zyskał uznanie w środowisku jazzowym (i nie tylko), jako interpretator utworów Franka Sinatry.

O Dniach Muzyki

W tym roku program Dni Muzyki jest bardzo interesujący. Będzie kilka gwiazd muzyki poważnej. Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej na stałe wpisały się w kalendarz kulturalny naszego miasta. Przez trzydzieści lat wystąpiły na nim gwiazdy muzyki poważnej, klasycznej, ale też jazzowej, kameralnej czy poetyckiej, a także wybitni aktorzy. Wymienić tu należy chociażby: Krzysztofa Pendereckiego, Krzesimira Dębskiego, Stanisława Soykę, Antoninę Krzysztoń, Krzysztofa Globisza, Krzysztofa Kolbergera, Annę Romantowską, Jerzego Trelę, Macieja Zakościelnego, Jerzego Zelnika. Nad doborem repertuaru tego wydarzenia w tym roku czuwają: Tomasz Ceglarski – przedsiębiorca, muzyk, mecenas kultury, miłośnik muzyki kameralnej oraz Piotr Kędziora - instruktor z Parku Kultury w Starachowicach, ceniony bard, muzyk, autor tekstów i scenografii teatralnych.

Kolejne wydarzenia:

  • 1. W niedzielę 23 października o 19 w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach
  • 2. W niedzielę 30 października o 19 w kościele Świętej Trójcy
  • 3. W niedziele 6 listopada o 19 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Ich szczegółowe programy i wykonawców zapowiemy z odpowiednim, niezbyt długim wyprzedzeniem. W kościołach będzie wstęp wolny dla wszystkich chętnych, bez indywidualnych zaproszeń.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto