Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal i święto nauki w Starachowicach

Agnieszka Lasek-Piwarska
Eksperymenty, doświadczenia, pokazy techniczne i  naukowe - W piątek na terenie Muzeum Przyrody odbywa się IV Festiwal Nauki.
Eksperymenty, doświadczenia, pokazy techniczne i naukowe - W piątek na terenie Muzeum Przyrody odbywa się IV Festiwal Nauki. archiwum prywatne
Latające Muzeum Motoryzacji, Mobilne Planetarium, prezentacje techniczne i naukowe, różnorodne stoiska, giełda szkół, konkursy i nagrody dla najlepszych absolwentów to tylko część atrakcji IV Festiwalu Nauki. Festiwal odbędzie się w piątek na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Celem imprezy, która skierowana jest głównie do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnajzalnych, jest popularyzacja i upowszechnianie nauki. Organizatorem jest muzeum, I Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach oraz Stowarzyszenie Nasza Jedynka.

Święto nauki rozpocznie się o godzinie 9. W hali lejniczej rozpocznie się wtedy konkurs uczniowskich prac naukowych, a na muzealnym placu swoje stoiska rozłożą szkoły i placówki kultury: licea, zespoły szkół zawodowych, Młodzieżowy Dom Kultury, Ognisko Plastyczne, Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Centrum Kształcenia Praktycznego, Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, szkoły językowe.

Na festiwal przyjadą przestawiciele uczelni wyższych, instytutów i pracowni naukowych i technicznych. Pracownicy Politechniki Opolskiej i "Latające Muzeum Motoryzacji" zaprezentują volvo 340 - rekordzistę prędkości w jeździe do tyłu. Radomski Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny pokaże między innymi znikający atrament, fraktale ze srebra, złoty deszcz czy polimer, tak zwany "świecący glut", który będzie można zabrać ze sobą do domu.

Muzeum Inżynierii Miejskiej przywiezie do Starachowic "Kulę Zorba", lustra składające twarze i inne atrakcje ze świata praw fizyki. Centrum Nauki Leonardo da Vinci z Podzamcza Chęcińskiego zaprezentuje świat pod mikroskopem oraz "stolik odbicie lustrzane". Będzie też stoisko Biura Innowacji przy Urzędzie Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz Mobilne Planetarium Antares, w którym będzie można zobaczyć odległe galaktyki.

Podczas imprezy, o godzinie 11 wyróżniający się uczniowie szkół i placówek otrzymają nagrody "Wawrzyńce" za ubiegłoroczne sukcesy naukowe, społeczne, artystyczne i sportowe.

Festiwal zakończy się około godziny 14. Na imprezę wstęp wolny.

Harmonogram:

13 czerwca - Wąchock i Wykus

10 - Wykus - biwak rodzinny z atrakcjami dla najmłodszych

13.30 - odjazd autobusu na Wykus

15.10 - zgromadzenie pocztów sztandarowych i grup zorganizowanych na miejscu biwakowym

15.30 - wprowadzenie pocztów na Polanę Partyzancką

16 - wciągnięcie flagi na maszt, przywitanie zebranych, polowa msza święta, ślubowanie studentów Wyższej Szkoły Handlowej z Kielc,
wręczenie Policyjnej Odznaki imienia "Ponurego", apel poległych i złożenie kwiatów

18 - ognisko na polanie.

14 czerwca - Wąchock

9.30- prelekcja doktora Marka Jedynaka z IPN Kielce

10.50- wprowadzenie pocztów sztandarowych do kościoła

11 - msza w intencji pułkownika "Ponurego" i jego żołnierzy

12 - przemarsz uczestników uroczystości na plac "Ponurego", złożenie kwiatów przed pomnikiem, przemarsz sztandarów i grup
zorganizowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto