Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas na finał Pucharu Tymbarku. Najlepsze drużyny w Polsce zagrają na PGE Narodowym w Warszawie

Jakub Maj
Jakub Maj
fot. szymon starnawski / polskapress
Nadszedł czas na wielki finał Pucharu Tymbarku! Do Warszawy pojadą 64 drużyny, ale na PGE Narodowym zagra tylko osiem najlepszych zespołów - po dwa z każdej kategorii.

Czym jest Puchar Tymbarku?

Puchar Tymbarku to najpopularniejszy turniej piłkarski dla młodych zawodników i zawodniczek w Polsce. W 2023 roku jesteśmy świadkami 23. edycji tych rozgrywek. Co roku dziewczynki i chłopcy rywalizują na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Najlepsze drużyny w każdym województwie zostały już wyłonione, dlatego teraz czas na finały, które odbędą się w czerwcu w Warszawie.

Puchar Tymbarku wypromował kilka wielkich gwiazd, które teraz możemy oglądać w meczach reprezentacji Polski. W kultowym turnieju brali udział tacy zawodnicy jak Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora czy Bartosz Bereszyński. Cenieni gracze są wielką inspiracją dla młodych adeptów futbolu. Dla wielu piłkarek i piłkarzy Puchar Tymbarku stanowi pierwsze kroki w świecie tego sportu.

- Puchar Tymbarku jest jedynym w swoim rodzaju widowiskiem, nie tylko w polskiej, ale także w europejskiej piłce. Emocje, które towarzyszą rozgrywkom finałowym, możliwość rywalizacji z rówieśnikami z całego kraju oraz szansa zagrania w finale na PGE Narodowym - to wszystko zostanie w pamięci dzieci na całe życie i znacząco wzmocni ich pasję. I to jest niezwykle istotne, ponieważ sport seniorski jest zbudowany przede wszystkim na pasji i przyjemności z gry. Im więcej pojawia się jej już teraz, na etapie szkolnym, tym dłuższe i szczęśliwsze są kariery zawodowe piłkarzy i piłkarek - mówiła rok temu Nina Patalon, selekcjonerka piłkarskiej reprezentacji Polski Kobiet.

Czas na finały w Warszawie

W maju został rozegrany etap wojewódzki, na którym wyłoniono najlepsze ekipy w każdym rejonie Polski. Wygrani wezmą udział w wielkim finale w Warszawie. Do stolicy pojadą łącznie 64 drużyny, które zagrają w czterech kategoriach - dziewczynki U-10 i U-12 oraz chłopcy U-10 i U-12. W Pucharze Tymbarku udział biorą także piłkarze i piłkarki U-8, ale ich przygoda kończy się na poziomie wojewódzkim.

16 drużyn w każdej z czterech wspomnianych kategorii zostało podzielonych na cztery dodatkowe grupy. Nie wszystkie ekipy zagrają na PGE Narodowym. Turniej finałowy zacznie się nieco wcześniej, gdyż 14 czerwca. Piłkarze i piłkarki przez dwa dni na stadionie Hutnika Warszawa będą rywalizować, aby awansować do wielkiego finału, który zostanie rozegrany na jednym z największych obiektów sportowych w Polsce. Tego zaszczytu dostąpi tylko osiem zespołów - po dwa z każdej kategorii. Najważniejszy dzień Pucharu Tymbarku to 16 czerwca. Właśnie wtedy poznamy najlepsze młode ekipy piłkarskie.

- Chcemy, żeby poprzez takie inicjatywy jak ten turniej zachęcić chłopców i dziewczynki do tego, żeby wzięli udział w piłce nożnej. Nie tylko w tym turnieju, ale w ogóle, żeby trenowali piłkę nożną, żeby uprawiali ją jak najczęściej. Ta piramida, która zaczyna się od dołu na etapach gminnych, potem powiatowych i wojewódzkich zmierza do tego, że w połowie czerwca spotkamy się w Warszawie na finale ogólnopolskim - powiedział Przemysław Prętkiewicz, dyr. departamentu piłki amatorskiej Grassroots.

16 czerwca na PGE Narodowym rozegrane zostaną wielkie finały, ale także... mecz reprezentacji Polski. O godzinie 20:45 nasza kadra narodowa pod wodzą Fernando Santosa wystąpi w spotkaniu towarzyskim z Niemcami. Starcie z zachodnim sąsiadem będzie pożegnaniem Kuby Błaszczykowskiego z Biało-Czerwoną kadrą. Obecność idoli, którzy pojawią się na tym samym boisku kilka godzin później, będzie dodatkową motywacją dla piłkarzy i piłkarek. W końcu to właśnie oni i one mogą w przyszłości zagrać na poziomie reprezentacyjnym.

Triumfatorzy poprzedniej edycji:

  • U-10 dziewczynki: UKKS Katowice
  • U-12 dziewczynki: Beniaminek Krosno
  • U-10 chłopcy: SP 18 Olsztyn
  • U-12 chłopcy: SP 5 Gdańsk
Czas na finał Pucharu Tymbarku. Najlepsze drużyny w Polsce zagrają na PGE Narodowym w Warszawie
U-10 DZIEWCZYNKI
Czas na finał Pucharu Tymbarku. Najlepsze drużyny w Polsce zagrają na PGE Narodowym w Warszawie
U-10 CHŁOPCY
Czas na finał Pucharu Tymbarku. Najlepsze drużyny w Polsce zagrają na PGE Narodowym w Warszawie
U-12 DZIEWCZYNKI
Czas na finał Pucharu Tymbarku. Najlepsze drużyny w Polsce zagrają na PGE Narodowym w Warszawie
U-12 CHŁOPCY
Czas na finał Pucharu Tymbarku. Najlepsze drużyny w Polsce zagrają na PGE Narodowym w Warszawie

REPREZENTACJA w GOL24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240417_Dawid_Wygas_Wizualizacja_stadionu_Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czas na finał Pucharu Tymbarku. Najlepsze drużyny w Polsce zagrają na PGE Narodowym w Warszawie - Gol24

Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto