Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski 2017 w Starachowicach pójdzie pod głosowanie mieszkańców

M.K
Projekt zgłoszony przez Dariusza Grunta, prezesa Stowarzyszenia Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych jako jeden z ośmiu w mieście będzie na pewno realizowany. To budowa dróg dojazdowych do garaży przy bloku przy ulicy Konstytucji 3 Maja. - Ale pieniędzy przeznaczonych na okręg, jest za mało, żeby starczyło na cały dojazd. Wnioskowałem o remont najbardziej zniszczonych fragmentów dróg - podkreśla Dariusz Grunt.
Projekt zgłoszony przez Dariusza Grunta, prezesa Stowarzyszenia Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych jako jeden z ośmiu w mieście będzie na pewno realizowany. To budowa dróg dojazdowych do garaży przy bloku przy ulicy Konstytucji 3 Maja. - Ale pieniędzy przeznaczonych na okręg, jest za mało, żeby starczyło na cały dojazd. Wnioskowałem o remont najbardziej zniszczonych fragmentów dróg - podkreśla Dariusz Grunt. Monika Nosowicz-Kaczorowska
W najbliższy weekend odbędzie się głosowanie nad wnioskami do Budżetu Obywatelskiego Starachowic na 2017 rok. Będzie trwało trzy dni: 20, 21 i 22 maja - od piątku do niedzieli. Głosy będzie można oddawać w lokalach w 23 okręgach w Starachowicach, gdzie zwyczajowo głosuje się podczas wyborów samorządowych czy parlamentarnych. Lokale będą czynne w godzinach od 10 do 18. Poprzeć swoją propozycję może każda osoba która ukończyła 16 lat i jest zameldowana w danym okręgu.

Więcej okręgów, mniej pieniędzy

To już trzecie głosowanie nad Budżetem Obywatelskim Starachowic, ale pierwsze, podczas którego głosowanie odbywa się w 23 okręgach, na które podzielono miasto. Okręgi głosowania nad wnioskami do Budżetu Obywatelskiego pokrywają się z okręgami wyborczymi w wyborach do Rady Miasta. Zgłoszono 47 projektów. Wszystkie przeszły pozytywną weryfikację formalną. Liczba wniosków, nad którymi odbędzie się głosowanie waha się w poszczególnych okręgach od dwóch do czterech.

Nie zmieniła się natomiast kwota, którą radni miejscy przeznaczyli na Budżet Obywatelski. Nadal jest to 1,2 miliona złotych. Rok temu na każdy z czterech okręgów, na jakie podzielone były Starachowice przypadało po 300 tysięcy złotych. W tym roku okręgów jest więcej, więc na jeden przypada już tylko po 50 tysięcy złotych. Zdaniem przeciwników zwiększenia liczby okręgów to przejaw upolitycznienia Budżetu Obywatelskiego.

- Mieszkańcy zwracają naszą uwagę, że radni zbyt mocno ingerują w Budżet Obywatelski - uważa Dariusz Grunt, prezes Stowarzyszenia Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych.

Drogi, chodniki, parkingi

Zdecydowana większość zgłoszonych wniosków dotyczy mikroinwestycji, głównie budowy chodników dla pieszych, ciągów pieszo-jezdnych, remontów ulic, rewitalizacji placów i ulic, utwardzenia miejsc postojowych, dokumentacje budowy schodów od ulicy Zakładowej do SCK. Wśród projektów znalazły się też propozycje montażu nowych lamp oświetleniowych przy ulicach: Zachodniej, Granicznej, Kopalnianej, Hauke Bosaka, Wspólnej, Górzystej, Rubinowej, Południowej Tadeusza Kościuszki oraz osiedlu Michałów a także montaż monitoringu na ulicy Robotniczej, Murarskiej oraz osiedlu na Szlakowisku.

Górą siłownie i place zabaw

Wśród projektów do Budżetu Obywatelskiego co roku powtarzają się propozycje budowy modnych ostatnio siłowni plenerowych i placów zabaw. W tym roku zgłoszono projekt budowy placu zabaw między i ulicami Słoneczną i Żeromskiego oraz kolejnego przy skrzyżowaniu ulic Sadowej i Makowej oraz remontu placu zabaw przy Alei Najświętszej Marii Panny i ulicy Pustowójtówny. Siłownie plenerowe mają szansę powstać przy ulicach Bema, placu na Szlakowisku, Alei Najświętszej Marii Panny. Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 6 wskazuje na potrzebę budowy bieżni trzytorowej do skoku w dal. Jest też propozycja modernizacji miniboiska do koszykówki przy ulicy Zachodniej i budowy toru do jazdy na rowerach, rolkach i wrotkach na osiedlu Widok. Najbardziej nietypowym projektem, który trafi pod głosowanie jest budowa placu zabaw dla psów "Dog Park" na placu Szlakowisko.

W ośmiu bez głosowania

W ośmiu okręgach zgłoszono tylko po jednym projekcie i już wiadomo - po zmianach wprowadzonych przez radnych na ostatniej sesji - że projekt ten jest automatycznie zatwierdzony do realizacji. W ten sposób na pewno powstaną: nowe drogi dojazdowe do garaży i bloków przy ulicy Konstytucji 3-go Maja 25 i 31, ciąg pieszy od ulicy Staszica do ulicy Majówka, monitoring przy ulicy Murarskiej, nowy chodnik wzdłuż ulicy Hanki Sawickiej na wysokości ulicy Wojska Polskiego. Rozpocznie się też pierwszy etap remontu ulicy Waryńskiego, wyremontowany zostanie ciąg pieszy przy ulicy Piotra Wysockiego, zmodernizowane skrzyżowanie ulic Jeleniej i Pastwiska, wyremontowany plac zabaw przy ulicy Pustowójtówny oraz zamontowane kosze na psie odchody przy ulicy Emilii Plater. W pozostałych okręgach o wyborze najlepszej mikroinwestycji zdecydują w weekend mieszkańcy.

od 12 lat
Wideo

Kierowca ciężarówki dachował w przydrożnym rowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto