Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie dla zmiany nazwy Alei Wyzwolenia w Starachowicach

M.K.
Monika Nosowicz-Kaczorowska
Część mieszkańców Alei Wyzwolenia nie zgadza się na zmianę nazwy ulicy, planowanej w związku z dekomunizacją nazw. Zmiany nazw ulic noszących imiona komunistycznych bohaterów lub nawiązujących do wydarzeń i dat tego okresu są wymogiem ustawowym.

W Starachowicach wytypowano 12 takich ulic. Na temat dwóch ostatnich: Alei Wyzwolenia i 17 Stycznia dyskutowano podczas konsultacji społecznych, które odbyły się w czwartek po południu w Centrum Kształcenia Praktycznego. Frekwencja podczas zebrania nie była wysoka, przyszły osoby zainteresowane tym, jak w przyszłości będzie nazywała się ich ulica. Więcej czasu zajęła dyskusja na temat Alei Wyzwolenia.

- Dlaczego w ogóle ta nazwa ma być zmieniana? Ta nazwa nie podlega dekomunizacji, wyzwolenie może dotyczyć innych rocznic - stwierdził Andrzej Tuz. - Czy Urząd Miejski zafunduje przedsiębiorcom, których przy Alei Wyzwolenia jest całkiem sporo, zmianę tablic, reklam, papierów firmowych, pieczątek?

- Ja rozumiem, że nazwa 17 Stycznia może być kwestionowana, ale Aleja Wyzwolenia? Czy w całej Polsce będą zmieniane nazwy ulic Wyzwolenia czy tylko w Starachowicach? - pytał Grzegorz Chmurzyński.

- To nie jest inicjatywa Urzędu Miejskiego, ale ustawodawcy, który stwierdził, że trzeba zmienić nazwy kojarzące się z ustrojem komunistycznym. Nazwy były zaopiniowane przez Instytut Pamięci Narodowej - wyjaśniał Włodzimierz Orkisz, przewodniczący Rady Miejskiej.

- Początkowo zakładaliśmy, że ta nazwa jest na tyle neutralna, że nie umieściliśmy jej w spisie ulic do zmiany. Dopiero po piśmie z IPN została dopisana - powiedział prezydent Marek Materek i odczytał fragment pisma z IPN, z którego wynika, że zmienić należy nazwy ulic "17 Stycznia (1945 roku) (Wyzwolenia)".

- Kto tę ulicę dopisał do listy? IPN czy urzędnicy? - dopytywała Teresa Kowalska.
W odpowiedzi usłyszała, że propozycja wyszła z Urzędu Miejskiego. Prezydent Marek Materek zaproponował wyjście polubowne. Obiecał, że skontaktuje się z Instytutem Pamięci Narodowej i skonsultuje, czy jest konieczność zmiany nazwy. Jeśli nie - zostanie dotychczasowa nazwa.

Głosowanie nad nazwami ulic wykazało, że 9 osób było za nazwą Aleja Niepodległości, jedna za Świętokrzyską, a cztery za zostawieniem obecnej nazwy.

Szybciej potoczyła się dyskusja nad nazwą dla ulicy 17 Stycznia, dla której proponowano wcześniej nazwy Wierzbnicka, Obrońców Starachowic, Zagłoby i Benedyktyńska. Podczas spotkania padły dwie propozycje nowych nazw. Zbigniew Forajowski zaproponował ulicę Władysława Wagnera, żeglarza ze Starachowic, który pierwszy na świecie opłynął kulę ziemską na jachcie, a Zbigniew Chojnacki - ulicę Henryka Miernikiewicza, żywej legendy "Solidarności" ze Starachowic. W głosowaniu dwie osoby zagłosowały na ulicę Benedyktyńską, jedna na Henryka Miernikiewicza.

od 12 lat
Wideo

Kierowca ciężarówki dachował w przydrożnym rowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto