Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach przedłużył przetarg na budowę wiaduktu w mieście. Zobacz zdjęcia

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Wizualizacja starachowickiego wiaduktu nad torami w Starachowicach Zachodnich, opracowana przez firmę FOTO MEDIA ART z Krakowa
Wizualizacja starachowickiego wiaduktu nad torami w Starachowicach Zachodnich, opracowana przez firmę FOTO MEDIA ART z Krakowa FotomediaArt.p
Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach, działający w imieniu Powiatu Starachowickiego, do 14 lutego bieżącego roku wydłużył termin składania ofert w przetargu dotyczącym budowy wiaduktu nad torami w Starachowicach Zachodnich.

Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach przedłużył przetarg na budowę wiaduktu

W ramach poprawy warunków obsługi i rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice, poprzez budowę bezkolizyjnego przejazdu drogowego nad linią kolejową nr 25 w Starachowicach, powiat otrzymał 100 milionów złotych dofinansowania.
Powodem wydłużenia terminu składania ofert jest bardzo duże zainteresowanie przetargiem oraz wciąż wpływające pytania od potencjalnych oferentów.

W ramach zadania planowana jest budowa wiaduktu w Starachowicach Zachodnich wraz z dojazdami, a także infrastrukturą dla pieszych i rowerzystów. Ponadto zostanie wykonana przebudowa ronda imienia księdza Jerzego Popiełuszki na rondo turbinowe, rozbudowa ulic: Radomskiej, Marszałka Piłsudskiego (wlot do ronda turbinowego) oraz Hutniczej.

Zostanie wykonana droga do obsługi terenów przyległych do budynku Archiwum Państwowego. Projekt przewiduje też rozbudowę skrzyżowań: ulicy Hutniczej z ulicą Radomską, ulicy Sportowej i Nadrzecznej, budowę skrzyżowania ulicy Radomskiej z ulicą Kanałową i rozbudowę ulicy Wielkopiecowej.

W ramach inwestycji za wspomniane 100 milionów złotych, wykonany zostanie też parking dla 57 samochodów osobowych, wyposażony w stację ładowania pojazdów elektrycznych na terenie SSE Starachowice, a w Dolnych Starachowicach rozbudowana zostanie kanalizacja deszczowa i przebudowana problematyczna sieć wodociągowa. Wiadukt to wielka sprawa dla mieszkańców miasta i przyjezdnych, szczególnie kierowców.

Trochę historii wiaduktu w Starachowicach

Po przetargu w 2016 roku, wybrany wykonawca opracował Program Funkcjonalno- Użytkowy wiaduktu za ponad 180 tys. złotych. Na podstawie tego programu ogłoszono nieskuteczny przetarg na wykonanie wiaduktu w formule zaprojektuj i wybuduj. Zmieniono, więc formułę realizacji tej inwestycji. Najpierw została opracowana dokumentacja i wniosek o zgodę na realizacją inwestycji drogowej (tak zwany ZRID). Mając dokumentację i ZRID powiat wystąpił o pieniądze do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Każdy z etapów działań dla budowy wiaduktu ma już swoją historię i wielkie nadzieje na przyszłość, które bardzo interesują zmotoryzowanych mieszkańców Starachowic oraz kierowców, przyjeżdżających do naszego miasta. Obecnie, na często zamkniętym przejeździe kolejowym w Starachowicach Zachodnich, tworzą się długie, uciążliwe korki.

Pierwsze kontrowersje powstały już na etapie opracowania i upublicznienia wizualizacji przyszłego wiaduktu. Wizualizację przejścia nad torami, na zlecenie Starostwa Powiatowego w Starachowicach, zrobiła firma FOTO MEDIA ART z Krakowa i umieściła na swojej stronie internetowej. Marek Materek, prezydent Starachowic, jako pierwszy ją upublicznił, dając link do tej strony. To oburzyło radnych powiatowych. Ówczesny radny Andrzej Matynia domagał się nawet odszkodowania, albo od prezydenta miasta, albo od firmy wykonawczej, która bez zgody powiatu starachowickiego upubliczniła opracowanie na swojej stronie internetowej.
Konsorcjum, które w przetargu złożyło jedyną ofertę na wykonanie wiaduktu, w formule zaprojektuj i wybuduj, trzykrotnie przekroczyło kwotę zaplanowaną przez inwestora na to zadanie. Wtedy zamawiający zamierzał wydać na to prawie 20, 5 miliona złotych, a oferenci chcieli ponad 65 mln złotych. Przetarg unieważniono, zmieniono formułę realizacji. Przetarg na dokumentację wygrała firma ZNAK z Gdańska, za prawie 668 tys. złotych. Kolejne przetargi przy innych kwotach też były nieskuteczne. Unieważniano je. Teraz jest nadzieja na sukces.

Parametry wiaduktu

Dolna część ulicy Radomskiej jest drogą powiatową, dlatego powiat ma kompetencje do prowadzenia tej inwestycji, jako zarządca drogi. W części wiaduktowej to przejście nad torami będzie miało tylko 60 metrów, reszta będzie na nasypach. Równolegle z jezdnią będzie kładka dla pieszych. Większość dróg będzie poprowadzona na nasypach. Nasyp będzie poprowadzony od przebudowanego Ronda Jerzego Popiełuszki, w Starachowicach Zachodnich, do ulicy Kanałowej, tuż za marketem Brico Marche. Jego budowa będzie wymagała wyburzenia kilku budynków, w tym dwóch mieszkalnych, przebudowy Ronda Jerzego Popiełuszki, modernizacji ulic: Wielkopiecowej – do Muzeum Przyrody i Techniki oraz Kanałowej.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto