Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Starachowicach powstaną ekologiczne mieszkania. Przetarg już ogłoszono

Sławomir Sijer
Sławomir Sijer
Nowoczesne mieszkania powstaną w Starachowicach.
Nowoczesne mieszkania powstaną w Starachowicach. Archiwum UM Starachowice
Ekologiczne, wielorodzinne budynki mieszkalne wykonane z naturalnych materiałów, wyposażone w pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne mają powstać przy ulicy Polnej w Starachowicach. Przybędzie około 45 mieszkań. Inwestycja będzie finansowana w 100 procentach z funduszy zewnętrznych.

W Starachowicach powstaną ekologiczne mieszkania

To pierwszy tak innowacyjny projekt mieszkaniowy realizowany w Starachowicach. Gmina Starachowice ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej. Zamówienie będzie finansowane w ramach projektu "Kierunek Przyszłość - Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego", finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85 procent) oraz budżetu Państwa (15 procent).

W ramach projektu powstaną trzy budynki trzykondygnacyjne z indywidualnymi elewacjami. Mieszkania będą jedno-, dwu- i trzyizbowe z balkonami, zaplanowana powierzchnia użytkowa wynosi od 40 m2 do 65 m2. Do każdego z mieszkań będzie przypisane miejsce na parkingu podziemnym. Jeszcze nie wiadomo czy będą to mieszkania na wynajem.

Zgodnie z założeniami projektu, budynki mają w jak najmniejszym stopniu oddziaływać na środowisko oraz spełniać wymagania przewidziane dla budynków energooszczędnych. Materiały zastosowane do ich budowy powinny być wykonane z surowców naturalnych. Zleceniodawca proponuje zaprojektowanie na budynkach zielonych dachów oraz wykonanie ścian zewnętrznych z materiałów ekologicznych, na przykład z drewna. Budynki mają zapewniać dobrą akumulację cieplną, regulację wilgotności, wymianę powietrza oraz ochronę przed hałasem.

Zastosowane rozwiązania mają zapewniać jak najniższe zużycie energii i ochronę środowiska. Na terenie wokół budynków zaplanowano jak największy obszar pokryty zielenią, w tym zaproponowano zaprojektowanie zbiorników na wody opadowe (deszczówkę) oraz ewentualnie zbiornik otwarty spełniający funkcję zbiornika retencjonującego wody opadowe i kompostowniki.
Mała architektura zaplanowana wokół budynków zakłada wykonanie: altany śmietnikowej zadaszonej, wiaty dla rowerów, miejsc postojowych dla mieszkańców, stacji ładowania samochodów elektrycznych, oświetlenia typu parkowego na słupach z instalacjami solarnymi (oraz częściowo oświetlenie LED), ogródków społecznych, montaż ławek, koszy oraz budowę placu zabaw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto