Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Matki Boskiej Gromnicznej w Starachowicach. Ostatnie msze w bożonarodzeniowej scenerii, z kolędami. Zobacz zdjęcia

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
W starachowickim kościele Wszystkich Świętych, było wiele gromnic na wieczornej mszy świętej
W starachowickim kościele Wszystkich Świętych, było wiele gromnic na wieczornej mszy świętej Kazimierz Cuch
W piątek, 2 lutego przypadało Święto Matki Boskiej Gromnicznej. Wieczorne msze święte zakończyły okres bożonarodzeniowy w polskim kościele. Msze odprawiano jeszcze w bożonarodzeniowych akcentach, ze świątecznymi dekoracjami, z choinkami, szopką, kolędami.

Święto Matki Boskiej Gromnicznej w Starachowicach

We wszystkich starachowickich kościołach święcono świece, tak zwane gromnice. Po mszy świętej, wierni, zapalone świece nieśli do domów. Na ostatniej, wieczornej mszy świętej po raz ostatni śpiewano kolędy. W starachowickim kościele Wszystkich Świętych kolędy śpiewała dziecięca schola.

Po II Soborze Watykańskim cały katolicki świat kończy okres Bożego Narodzenia w pierwszą niedzielę, po święcie Trzech Króli, w tak zwaną niedzielę Chrztu Pańskiego. Natomiast Polacy robią to dopiero 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego (Gromnicznej).
W świątyni, w Jerozolimie, tego dnia ofiarowano Chrystusa, jako pierworodnego syna Panu Bogu. Złożono też ofiarę w postaci dwóch synogarlic. Podczas wieczornej mszy świętej w starachowickim kościele Wszystkich Świętych, gromnice świecił ksiądz Łukasz Dybus, wikariusz tej parafii. On też przewodził koncelebrowanej mszy świętej.

Kończą swoje kolędowanie świeccy kolędnicy chodzący po domach i księża. Najpóźniej w tym dniu trzeba rozebrać choinkę. Święto Ofiarowania Pańskiego, potocznie zwane Gromniczną, zawsze przypada czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu, czyli 2 lutego. Od lat święto Gromnicznej kojarzyło się z kopnym śniegiem i wielkimi mrozami.

Zobacz zdjęcia

Magia gromnicy

Poświęcone w kościele świece zapala się potem w trudnych chwilach życia wiernych, kiedy interwencja Opatrzności Bożej może pomóc. Podczas burzy z piorunami stawiano je w oknie drewnianych chat, by chroniły przed uderzeniem pioruna, gromu, stąd nazwa gromnice. Gromnicami zażegnywano klęski gradowe, dymem świec znaczono znaki krzyża na drzwiach i domowych sprzętach. Światło gromnicy chroniło nocnych podróżników przed wilkami. W każdym katolickim domu powinna być, co najmniej jedna gromnica. Zapalało się ją przy łóżku konającego, by jej światło ulżyło mu w cierpieniu i po śmierci zaprowadziło duszę do wieczności.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto