Starachowice stolicą jeździectwa

Monika Nosowicz-Kaczorowska
II Memoriał Kawalerzystów Świętokrzyskich w skokach przez przeszkody odbywał się w weekend w Stajni od Dębem w Starachowicach. Jest to impreza dedykowana zasłużonym dla ojczyzny ułanom: Janowi Prendowskiemu, Władysławowi Prażmowskiemu "Belina" i Henrykowi Dobrzańskiemu "Hubal".

Memoriał był dużym wydarzeniem dla miłośników koni i jeździectwa. Zorganizowały go Stajnia pod Dębem i Świętokrzyski Związek Jeździecki. Do Starachowic przyjechało 69 par startowych. Byli reprezentanci ze Starachowic, Ostrowca, Lublina, Bałtowa, Kielc, Rzeszowa, Łodzi. Rywalizowano w dwóch kategoriach: towarzyskiej i zawodach o randze regionalnej.

- W kategorii towarzyskiej mogą brać udział osoby bez licencji jeździeckiej, w zawodach regionalnych mogą startować zawodnicy z licencją i minimum brązową odznaką jeździecką. - wyjaśnia Mariusz Łańcuchowski, właściciel Stajni pod Dębem. - Tegoroczny Memoriał Kawalerzystów Świętokrzyskich uważam za udany, zawodnicy byli zadowoleni z poziomu zawodów oraz nagród ufundowanych przez sponsorów.

Pierwszego dnia dobrze spisały się zawodniczki ze Starachowic. W kategorii towarzyskiej do 50 - 60 centymetrów pierwsze miejsce zajęła Sylwia Tutaj ze Stajni pod Dębem na Panamie, a trzecia była Wiktoria Kosiarska, która trenuje tu na swoim koniu Welatonie. Wiktora Byrska, reprezentantka Stajni pod Dębem zajęła na Panamie siódme miejsce. Dziewczyny mogą więc mówić o całkiem udanym debiucie na perkurze.

W kategorii towarzyskiej do 70 - 80 centymetrów reprezentantka Starachowic Marta Waszka na Prince Panam zajęła czwarte miejsce. Pierwsza była Weronika Brodowska na Acerze ze Stajno Karino. Marta Waszka próbowała swoich sił także w kategorii towarzyskiej 90 centymetrów. Na Prince Panam zajęła 17 miejsce. Triumfowała Emilia Pękal na Amandzie z Kieleckiego Klubu Jeździeckiego. Starachowiczanki wystartowały także w niedzielę.

W kategorii towarzyskiej 70-80 centymetrów ze wzrastającym poziomem trudności Marta Waszka na Prince Panam zajęła siódme miejsce, a Wiktoria Byrska na Panamie była ósma.
W zawodach regionalnych starachowiczanie nie brali udziału, wszystkie puchary wręczone w tych kategoriach wyjechały do innych miast.