Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skromne obchody Święta Niepodległości w Starachowicach [ZDJĘCIA]

Kazimierz Cuch
Przed Pomnikiem Niepodległości kwiaty składają, od lewej: Marek Materek- prezydent Starachowic, Agata Wojtyszek- poseł na Sejm, Piotr Babicki- starosta starachowicki
Przed Pomnikiem Niepodległości kwiaty składają, od lewej: Marek Materek- prezydent Starachowic, Agata Wojtyszek- poseł na Sejm, Piotr Babicki- starosta starachowicki Kazimierz Cuch
Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości były inne niż w poprzednich latach. Mieszkańcy najliczniej uczestniczyli w nich zdalnie, poprzez media społecznościowe.

Na miejscu uroczystości, w starachowickim kościele Wszystkich Świętych i przed Pomnikiem Niepodległości było niewiele osób.
Służby starachowickiego Urzędu Miejskiego i starachowickiego Parku Kultury prowadziły na żywo transmisję wszystkich etapów uroczystości 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wobec ograniczeń, w kościele na mszy św. było tylko 47 osób. Ten limit wyeliminował z uroczystości bardzo liczne w poprzednich latach poczty sztandarowe.

Msza święta

O 12.00 w kościele Wszystkich Świętych została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Przewodził jej ksiądz Sławomir Rak, proboszcz parafii i równocześnie dziekan dekanatu Starachowice Północ. On też wygłosił homilię, z akcentami patriotycznymi. Asystę honorową sprawował tylko jeden umundurowany, emerytowany marynarz Marynarki Wojennej. Jak wspomnieliśmy nie było pocztów sztandarowych. Na zakończenie mszy św. wszyscy uczestnicy uroczystości, w postawie zasadniczej, odśpiewali „Boże coś Polskę”. Na mszy św. byli reprezentanci władz miasta Starachowice, powiatu starachowickiego, poseł Agata Wojtyszek, nieliczni mieszkańcy miasta. Przed drzwiami kościoła przez całą mszę św. stał przedstawiciel Parku Kultury i liczył wchodzące osoby, by nie przekroczyć limitu. Na uroczystości nie było oficjalnych wystąpień, ani w kościele, ani przed Pomnikiem Niepodległości.

Przed Pomnikiem Niepodległości

Przedstawiciele władz i organizacji społecznych składali kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości indywidualnie, od 9.30 do 13.30. W tym czasie przed Pomnikiem Niepodległości była wystawiona warta honorowa, złożona z harcerzy starachowickiej 38. Drużyny Harcerskiej imienia Emilii Plater, umundurowanych w mundury z lat przedwojennych członków Stowarzyszenia Społecznego „Everest” w Starachowicach.

Część przedstawicieli władz, w tym poseł Krzysztof Lipiec, złożyli kwiaty o 9.30, przed mszą św. Podobnie uczyniły delegacje starachowickich związkowców z „Solidarności”. Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” z MAN BUS uczciła święto, składając wiązankę pod Pomnikiem Niepodległości. Wiązankę złożyli: przewodniczący Jan Seweryn i wiceprzewodnicząca Małgorzata Żłobecka. Przybyli przed pomnik o 9.30.

Natomiast prezydent Starachowic Marek Materek i starosta starachowicki Piotr Babicki, poseł Agata Wojtyszek, delegacja Rycerzy Kolumba, złożyli kwiaty po mszy św., po modlitwie za ojczyznę.

Wystawa rocznicowa

Główne obchody poprzedziła w tym roku wystawa „Wojna polsko - bolszewicka 1920 roku. w dokumentach z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach i jego Oddziału w Sandomierzu", która już jest otwarta na placu przy Kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach. Można ją oglądać do poniedziałku 16 listopada. Wystawa została  przygotowana i użyczona przez Archiwum Państwowe w Kielcach.

Tegoroczne obchody są organizowane przez prezydenta Starachowic, Marka Materka i starostę starachowickiego Piotra Babickiego, wspólnie ze społecznością Szkoły Podstawowej nr 2 imienia Jana Pawła II oraz Parkiem Kultury w Starachowicach.

Historia Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada 1918 roku to dzień, który kojarzy się Polakom jednoznacznie z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, został oficjalnie uznany, jako święto państwowe dopiero w 1937 roku. W okresie międzywojennym toczyły się spory odnośnie właściwej daty odrodzenia Rzeczpospolitej. W Polsce komunistycznej święto było zakazane, lecz było obchodzone nielegalnie.

U schyłku istnienia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej ówczesny Sejm na mocy ustawy z 15 lutego 1989 roku. przywrócił do kalendarza państwowego dzień 11 listopada, jako Narodowe Święto Niepodległości. Pod tą nazwą święto odzyskania wolności i suwerenności państwa polskiego funkcjonuje do dzisiaj.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto