Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skromna rocznica pamięci ofiar Katynia w Starachowicach. Msza i kwiaty [ZDJĘCIA]

Kazimierz Cuch
Kwiaty przed Krzyżem Katyńskim składają Marek Materek, prezydent Starachowic i Aneta Nasternak, jego zastępczyni.
Kwiaty przed Krzyżem Katyńskim składają Marek Materek, prezydent Starachowic i Aneta Nasternak, jego zastępczyni. Kazimierz Cuch
Koronawirus sprawił, że na tegorocznych obchodach 81 rocznicy Zbrodni Katyńskiej, zorganizowanych we wtorek w Starachowicach, było skromnie. Była msza święta i indywidualne składanie kwiatów przed Krzyżem Katyńskim.

Na mszy świętej, którą w kościele Wszystkich Świętych odprawił ksiądz Sławomir Rak, proboszcz tej parafii, równocześnie dziekan dekanatu Starachowice Północ, był poczet sztandarowy Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach. W jego składzie była umundurowana młodzież technikum. Na mszy był starosta starachowicki Piotr Babicki, Aneta Nasternak- zastępczyni prezydenta Starachowic, radni powiatowi i nieliczne grono wiernych, zgodnie z reżimem sanitarnym, jedna osoba na 20 metrów kwadratowych powierzchni kościoła.

Wartę honorową przy Krzyżu Katyńskim sprawowali harcerze z 15 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej, z III Liceum Ogólnokształcącego imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Starachowicach. Kwiaty przed Krzyżem Katyńskim złożyli między innymi: Marek Materek, prezydent Starachowic i Aneta Nasternak, jego zastępczyni; Lidzia Dziura- dyrektor Biura Poselskiego poseł Agaty Wojtyszek, delegacja starachowickich szkół.

Społeczność Szkoły Podstawowej numer 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Starachowicach, przedstawiła po mszy świętej okolicznościowy program.

Podpisał decyzję i zmarł
Jako ciekawostkę należy przypomnieć, że Józef Stalin złożył podpis na decyzji o zamordowaniu polskich jeńców 5 marca 1940 roku. 13 lat później, także 5 marca, ale 1953 roku zmarł.

W kwietniu i maju 1940 roku decyzją Józefa Stalina funkcjonariusze NKWD (odpowiednik polskiego Urzędu Bezpieczeństwa) zamordowali około 22 tysięcy polskich oficerów Wojska Polskiego. Policji, Straży Granicznej, jeńców 1939 roku.

Był to przeważnie kwiat polskiej inteligencji, wcielonej do Wojska Polskiego po wybuchu wojny, w ramach mobilizacji w 1939 roku, jako oficerowie rezerwy. Wśród nich było około 50 mieszkańców Starachowic i okolicy.

Polscy jeńcy przebywali w obozach jenieckich w Kozielsku, Starobielsku, Charkowie, Miednoje i Twerze. Najwięcej z nich za-mordowano strzałem w tył głowy w Katyniu, w katyńskim lesie pod Smoleńskiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto