Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się dwudniowe obchody rocznicy Sierpnia 80’ w Starachowicach [ZDJĘCIA]

CuK
Obchody rocznicy Solidarności w Starachowicach rozpoczęto przed biurem głównym MAN BUS.
Obchody rocznicy Solidarności w Starachowicach rozpoczęto przed biurem głównym MAN BUS. Kazimierz Cuch
Tegoroczna, 39 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” będzie obchodzona w Starachowicach bardzo uroczyście, przez dwa dni, organizowana przez trzy agendy związkowe miasta. Będzie kilka imprez rocznicowych i festyn. Rozpoczęły się w piątek.

W piątek 30 sierpnia uroczystości zorganizowała Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” w MAN BUS. Przed budynkiem biura głównego firmy MAN BUS zebrało się kilkudziesięciu związkowców, Jerzy Materek, jako przedstawiciel powiatu starachowickiego. Był przedstawiciel wojewody Agaty Wojtyszek. Do zebranych najpierw przemówił
Jan Seweryn, przewodniczący komisji międzyzakładowej.

Zmienić organizację Solidarności
Przypomniał historię Solidarności w FSC Starachowice i współczesne działania tego związku w firmach, które są swoistymi następcami dawnej fabryki. Wyraził opinię, że są konieczne zmiany organizacyjne związku zawodowego na wszystkich szczeblach. Obecna struktura była dobra w czasach PRL. Teraz, zdaniem przewodniczącego, nie przystaje do rzeczywistości. Z formuły regionalnej trzeba przejść na formułę branżową związku.

Po nim przedstawiciel wojewody odczytał list Agaty Wojtyszek do związkowców. Do zebranych przemówił też Jacek Sadowski, członek założyciel Solidarności w FSC Starachowice, redaktor ówczesnego, periodyku związkowego w Starachowicach, autor bardzo ostrych tekstów piętnujących tamta rzeczywistość. Przypomniał, że Solidarność walczyła nie tylko o prawa pracownicze, ale także o wolność. Za tę działalność związkową musiał emigrować do Francji, gdzie mieszkał przez 36 lat. Wrócił dwa miesiące temu i mieszka pod Kielcami.

Spotkanie przed biurowcem zakończyło złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą członkom NSZZ „Solidarność” w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Następnie wszyscy przejechali autobusem do kościoła Św. trójcy, gdzie złożyli kwiaty pod tablicą i popiersiem księdza Jerzego Popiełuszki oraz obeliskiem Anny Walentynowicz. Spod kościoła przeszli na Rondo „Solidarności” i złożyli wiązanki pod Kamieniem „Solidarności”. Stad przejechali pod kościół Wszystkich Świętych i złożyli wiązanki pod Pomnikiem „Solidarności” i Tablicą Robotników Sierpnia80’.

W sobotę 31 sierpnia uroczystości organizują: Delegatura „Solidarności” w Starachowicach i Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Starachowicach.

Dalszy program obchodów rocznicy Sierpnia 80’w Starachowicach
W sobotę 31 sierpnia: 14.00- uroczystości pod Kamieniem „Solidarności” w Starachowicach (organizuje Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Starachowicach), 15.00- Msza święta w intencji Ojczyzny i „Solidarności w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Starachowicach. Po mszy złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Tablicy „Solidarności” w Panteonie Pamięci narodowej, 16.00- Festyn „Solidarności” na placu przy Krytej Pływalni (organizuje Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” w MAN Bus Sp. z o.o.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto