Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucyjny program w starachowickiej szkole. Uczniowie nie będą dostawać jedynek? Zobacz zdjęcia

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Na pomysł programu wpadły panie dyrektor, od lewej Magdalena Lach Zwierz- pani dyrektor szkoły i Aneta Trzos- jej zastępczyni. Więcej na kolejnych zdjęciach
Na pomysł programu wpadły panie dyrektor, od lewej Magdalena Lach Zwierz- pani dyrektor szkoły i Aneta Trzos- jej zastępczyni. Więcej na kolejnych zdjęciach Kazimierz Cuch
„Jedynka bez jedynki” to pilotażowy program oceniana, który od września 2022roku jest wdrażany w Szkole Podstawowej numer 1 imienia Jana Kochanowskiego w Starachowicach. Wzbudza duże zainteresowanie wśród uczniów i rodziców. Po zakończeniu półrocza będzie pierwsza ocena efektów tego programu.

Starachowicka szkoła podstawowa nie chce jedynek w szkolnych dziennikach i na świadectwach

-Chcielibyśmy wyeliminować oceny niedostateczne, ale naszym głównym celem jest wspieranie uczniów, pomaganie w przezwyciężaniu trudności, danie szansy na zdobywanie wiedzy i umiejętności w bardziej przyjaznej atmosferze. Zależy nam na pozytywnym wzmacnianiu uczniów, docenianiu ich starań, podkreślaniu mocnych stron – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej numer 1, Magdalena Lach Zwierz.

Jak jest realizowany program w którym uczniowie nie dostają jedynek?
Jeżeli uczeń nie opanuje materiału na ocenę dopuszczającą, w miejsce oceny nauczyciel wpisuje w rubryce dziennika X oznaczający „uczę się”. X  zostanie zastąpiony oceną od, 2 do 6, gdy wiedza z określonej części podstawy programowej zostanie przez ucznia opanowana.

W opanowaniu tej wiedzy uczniowie mogą liczyć na wsparcie nauczycieli, którzy podczas dodatkowych konsultacji wyjaśniają, pomagają zrozumieć i opanować zagadnienia sprawiające trudność. Na zajęciach dodatkowych indywidualnie lub w małej grupie nauczyciele pokazują jak nadrobić zaległości, zaliczyć materiał nie tylko odpowiadając lub pisząc sprawdzian, ale na przykład przygotowując prezentację, wypełniając karty pracy dostosowane do możliwości dziecka. Z tej możliwości mogą również skorzystać uczniowie, którzy z różnych powodów nie uczestniczyli w lekcjach.

- Chcemy, aby w szkole uczeń jak najwięcej się uczył i zdobywał wiedzę, a nie bezmyślnie wkuwał materiał na pamięć i po sprawdzianie, zapominał. Coraz częściej zauważamy, że ocena niedostateczna nie motywuje uczniów, często jest wręcz przeciwnie. Ponadto, coraz więcej młodych ludzi posiada opinie poradni psychologiczno-pedagogicznej, coraz więcej uczniów ma problemy z uczeniem się, ale również problemy natury psychologicznej. Stawianie jedynek w niczym nie pomaga. Nasila się jedynie stres, który i tak towarzyszy uczniom każdego dnia, powoduje niepotrzebne napięcia, często zniechęca do nauki. Ten program to również szansa dla słabszych uczniów i tych, którzy nie mają pomocy w domu- dodaje Magdalena Lach Zwierz.
Jest to zgodne z prawem

Przepisy prawa zobowiązują szkołę do stosowania skali ocen od 1 do 6 w klasyfikacji śródrocznej i końcoworocznej, ale nie dotyczy to ocen cząstkowych. Tutaj istnieje możliwość zmiany skali ocen. Ważne jest, żeby tę kwestię regulował statut szkoły, dlatego wewnątrzszkolne zasady oceniania zostały dostosowane przez nauczycieli do potrzeb programu.

Kto jest pomysłodawcą szkoły bez jedynek?

Pomysłodawcami programu są: nowa dyrekcja szkoły wraz z gronem pedagogicznym. Jest to odpowiedź na potrzeby uczniów oraz ich rodziców. Skala problemów z ilością ocen niedostatecznych z roku na rok była coraz większa. Nasiliło się to zwłaszcza po zdalnym nauczaniu, w okresie pandemii. Dlatego, by nadrobić zaległości, wprowadzono w tej szkole szereg konsultacji, na których uczniowie mają szanse wyrównać braki edukacyjne i zdobyć wiedzę, która będzie im potrzebna na dalszych etapach edukacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto