Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Materek skosztował... preparatu do oczyszczania wody w starachowickim Pasterniku [ZDJĘCIA]

Sławomir Sijer
Sławomir Sijer
Archiwum UM Starachowice.
W poniedziałek, 26 lipca nad Zalewem Pasternik odbyła się konferencja prasowa poświęcona oczyszczaniu Zalewu Pasternik. Przy tej okazji prezydent Marek Materek spróbował jednego z preparatów używanych do oczyszczania wody. I chwalił jego smak.

Przy Pasterniku gościli eksperci i naukowcy, którzy współpracują z miastem przy pracach związanych z oczyszczeniem Stawu.

- Zbiornik Pasternik w Starachowicach nagromadził bardzo duże ilości zanieczyszczeń w ciągu kilkudziesięciu lat. Cała materia opadła na dno i wytworzyła duży osad organiczny. Nasze odpowiednio dobrane szczepy mikroorganizmów – bakterie, grzyby czy promieniowce i wiele innych. Tę całą materię rozkładają na związki przyswajalne dla innych organizmów – roślin czy części bezkręgowców - preparaty – mówił doktor inżynier Marcin Sitarek, główny technolog firmy ACS. To co było odpadem wraca z powrotem do przyrody. Osad w przeciągu 2-3 lat zostanie rozłożony całkowicie i dojdziemy do tego dna, które było na początku.
Po czym nalał do kubków preparatu służącego do czyszczenia zbiornika, jeden wypił sam a drugi podał prezydentowi Markowi Materkowi. - W smaku preparat przypominał sok jabłkowy - stwierdził prezydent Materek.

- Inne metody – fizyczne, mechaniczne, chemiczne są stosowane na wielu zbiornikach w Polsce, są one kosztochłonne i dają zwykle krótkotrwały efekt. Natomiast tutaj efekt będzie długotrwały – mówiła doktor inżynier Justyna Zamorska z Zakładu Oczyszczania i Ochrony Wód Politechniki Rzeszowskiej.

- Naturalnie te zbiorniki są w stanie się oczyścić, ale potrzeba na to wielu lat. To samo możemy zrobić stosując biotechnologię wspomagającą rozkład biologiczny. Również tutaj sukces oczyszczania będzie osiągnięty – podsumował doktor Robert Mazur z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie.

- W Starachowicach stosujemy polską technologię opracowaną przez polskich naukowców. Na ten cel uzyskaliśmy unijne dofinansowanie, o które staraliśmy się wspólnie z poseł Agatą Wojtyszek i Prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Ryszardem Gliwińskim (oboje również wzięli udział w konferencji). Dodam, że już za chwilę rozpoczną się prace dotyczące zagospodarowania północnej linii brzegowej zbiornika Pasternik - zakończył prezydent Marek Materek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto