Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prelekcje i wystawa w 40 rocznicę starachowickiej manifestacji antykomunistycznej 1982 roku

Kazimierz Cuch
Na spotkanie przybyło liczne grono uczestników manifestacji antykomunistycznej 31 sierpnia 1982 roku.
Na spotkanie przybyło liczne grono uczestników manifestacji antykomunistycznej 31 sierpnia 1982 roku. Kazimierz Cuch
Wernisaż wystawy "Nie oddamy Sierpnia" odbył się 17 sierpnia w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Przybyło liczne grono uczestników starachowickiej manifestacji antykomunistycznej 31 sierpnia 1982 roku i obecni przedstawiciele władz.

Sam wernisaż poprzedziło spotkanie w muzealnym Kinie Kotłownia. Był starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk, Marcin Gołębiowski- zastępca prezydenta Starachowic, liczne grono byłych działaczy Solidarności w Starachowicach. Zaskakujący był prawie całkowity brak na tym spotkaniu i na wystawie aktualnych działaczy Solidarności, poza Pawłem Rdzankiem, szefem Solidarności w starachowickiej oświacie.

Prelekcje

Najpierw w muzealnym Kinie Kotłownia, doktor Ryszard Śmietanko- Kruszelnicki z Instytutu Pamięci Narodowej, Delegatura w Kielcach, przybliżył społeczno-polityczne tło roku 1982 oraz przedstawił historię manifestacji antykomunistycznej w Kielcach. Podał bardzo dużo danych statystycznych pozyskanych z archiwum ówczesnej Służby Bezpieczeństwa. Podał jak przebiegały działania operacyjne tych służb.

W szczytowym okresie „Solidarność” w województwie kieleckim liczyła 256 tys. członków. 31 sierpnia 1982 roku manifestowało w Polsce 36 miast, w tym Starachowice i Kielce. Aresztowano po tym 5 tys. ludzi w całej Polsce.

Paweł Perchel, ze Stowarzyszenia „Wolni i Solidarni 1980-1989”, główny organizator spotkania i wystawy, opowiedział historię i przebieg manifestacji antykomunistycznej w Starachowicach. Uczestniczyło w niej wielu mieszkańców miasta i okolicy, niektórzy z małymi dziećmi, mającymi po 5-8 lat. Niektóre z tych dzieci, dziś bardzo dorosłe osoby, uczestniczyły w środowym spotkaniu w Kinie Kotłownia.

O wystawie

Na 12 planszach wystawy jest zaprezentowana historia solidarnościowej walki w 1982 roku, w stanie wojennym, przede wszystkim w Starachowicach oraz w Kielcach. Merytorycznym organizatorem wystawy jest wspomniane Stowarzyszenie "Wolni i Solidarni 1980-1989" we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Delegatura w Kielcach. Współpraca organizacyjna przy wystawie, to przede wszystkim Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Starostwo Powiatowe w Starachowicach. Na wystawie można zobaczyć wiele dokumentów, zeskanowanych ulotek wówczas, drukowanych i kolportowanych w Świętokrzyskiem, dokumentów operacyjnych Służby Bezpieczeństwa oraz informacje tekstowe, opisujące poszczególne plansze.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto