Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Wojska Polskiego w Starachowicach [ZDJĘCIA]

Kazimierz Cuch
Główne uroczystości Dnia Wojska Polskiego w Starachowicach odbyły się w niedzielę, w kościele Wszystkich Świętych, przed Pomnikiem Niepodległości i w Amfiteatrze Parku Miejskiego.

Najpierw wszyscy uczestnicy uroczystości zgromadzili się w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach, na uroczy-stej mszy patriotycznej. Przewodził jej ksiądz Sławomir Rak, proboszcz tej parafii, dziekan dekanatu Starachowice Północ. On też wygłosił homilię, w Polowie poświęconą Bitwie War-szawskiej 1920 roku.

Asystę honorową sprawowało siedem pocztów sztandarowych i pięknie umundurowana, w mundury marynarskie, z bronią, kompania honorowa Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach. Otrzymała brawa od wiernych zgromadzonych w kościele.
Był poseł Krzysztofa Lipiec, liczni reprezentanci władz miasta Starachowice, powiatu starachowickiego, na czele ze starostą Piotrem Babickim i Markiem Materkiem, prezydentem Starachowic.
Parafianie przynieśli do kościoła wiązanki ziół i kwiatów, bo niedziela to był dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Pan-ny, zwany też świętem Matki Bożej Zielnej. Ksiądz poświęcił wiązanki ziół i kwiatów.

Przed pomnikiem, przemówienia, odznaczenia, kwiaty
Po mszy, przed Pomnikiem Niepodległości zgromadziły się wszystkie poczty sztandarowe, delegacje z kwiatami, władze miasta i powiatu, poseł Krzysztof Lipiec. Odegrano hymn państwowy. Do zebranych, jako pierwszy przemówił Marek Materek, prezydent Starachowic, jeden z dwóch organizatorów uroczystości. Jako drugi przemawiał Piotr Babicki- starosta starachowicki. Ich wystąpienia miały charakter patriotyczny i historyczny. Jako trzeci głos zabrał poseł Krzysztof Lipiec. Po wstępnej historycznej analizie naszych sukcesów wojskowych, przeszedł do czasów współczesnych. Wspomniał o współczesnej Targowicy.
Następnie bardzo delegacje władz i instytucji, organizacji społecznych, szkół, mniej liczne niż w 2019 roku, przed pandemią, złożyły kwiaty i wieńce przed Pomnikiem Niepodległości.

Uroczystości rocznicowe zakończyły dwa wieczorne koncerty piosenek wojskowych w wykonaniu Zespołu Estradowego „Wiarusy” i Marszałkowskiej Orkiestry Dętej.

Historia Bitwy Warszawskiej
Przełomowym momentem wojny polsko-bolszewickiej okazała się bitwa warszawska, rozegrana w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku. Ciężar obrony stolicy spoczywał na wojskach Frontu Północnego generała Józefa Hallera. Po załamaniu się 14-15 sierpnia frontalnego ataku wojsk radzieckiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego, 16-21 sierpnia udany atak na pozycje 15 i 3 armii rosyjskiej nad Wkrą przeprowadziła 5 armia generała Władysława Sikorskiego. 16 sierpnia znad Wieprza uderzyła grupa manewrowa w składzie pięciu dywizji piechoty i brygady kawalerii, dowodzona osobiście przez Józefa Piłsudskiego. Grupa manewrowa rozbiła grupę mozyrską, przerwała front rosyjski pod Kockiem, zajęła Podlasie i wyszła na tyły wojsk. Atakowane od południa i zachodu oddziały radzieckie zostały zmuszone do przekroczenia granicy pruskiej, część wojsk wycofała się na wschód. We wrześniu Tuchaczewski próbował zorganizować obronę na linii Niemna, gdzie przyjął bitwę i został pobity.
Klęskę poniosła także Armia Czerwona na południu Polski. Po bitwach pod Komarowem i Hrubieszowem, zakończonych rozbiciem armii konnej Budionnego, nastąpił odwrót wojsk radzieckich. 12 października 1920 podpisano układ o zawieszeniu broni, 18 października ustały działania wojenne, a 18 mar-ca 1921 podpisano ryski traktat pokojowy, kończący wojnę i ustalający wschodnią granicę Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto