Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy park w Starachowicach zachwyci [WIZUALIZACJE]!

Monika Nosowicz-Kaczorowska
Amfiteatr, pawilon gastronomiczny, park linowy, ogrody kwiatowe, oczka wodne i kładki. Nowy park w Starachowicach zachwyci!

Pawilon gastronomiczny, amfiteatr, platforma widokowa, mostki nad strumieniem, plac zabaw, siłownia na świeżym powietrzu - takie elementy mają powstać w Parku Miejskim w Starachowicach po przebudowie.

Konkurs na najlepszą koncepcję zagospodarowania urbanistyczno-architektoniczną Parku Miejskiego wygrała Pracownia Architektoniczna EM4 Brataniec z Krakowa. Koncepcję przygotowała trójka architektów: Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec i pochodzący ze Starachowic Damian Mierzwa. Nagroda to 25 tysięcy złotych oraz zaproszenie do konkursu na przygotowanie dokumentacji technicznej zagospodarowania parku.

- Kiedy po raz pierwszy przyjechaliśmy do parku, byliśmy zachwyceni. To miejsce, choć zdegradowane, ma ogromne walory przyrodnicze, czuć w nim historię. Naszą pracą spróbowaliśmy wydobyć z tego miejsca najcenniejsze walory przyrodnicze i historyczne - powiedział Marcin Brataniec.

Las i park

Jak mówią architekci, ukształtowanie terenu i obecny charakter parku wymuszają naturalny podział przestrzeni na dwie części: parkowo-ogrodową oraz leśną. Część parkowo-ogrodowa znajduje się w dolinie rzeczki, u podnóża wzgórza. Koncepcja zakłada usuniecie tam części drzew po to, aby wpuścić więcej światła. Osią tej części będzie rzeczka płynąca przez park, na której planuje się utworzenie dwóch oczek wodnych. Wzdłuż rzeczki powstać mają ogrody kwiatowe o różnorodnym charakterze: od mokradeł, przechodzących w ogrody deszczowe, obsadzone roślinami wilgociolubnymi, przez ogród różaneczników i wrzosów do ogrodu czterech pór roku. Całość uzupełnią łąki wzbogacone rabatami a różnymi roślinami. W tej części posadzone mają być między innymi jaskier, turzyce, czosnek niedźwiedzi, zawilec żółty, kopytnik, gwiazdnica pospolita - rośliny, które przyciągają motyle i pszczoły.

Przestrzeń leśna znajduje się na wzgórzu i stoku wzgórza. Już teraz ta część parku jest kompleksem o charakterze naturalnym. Tutaj jeśli chodzi o pielęgnację drzewostanu planowane są tylko zabiegi związane ze stanem zdrowotnym drzew. W kilku miejscach planuje się przerzedzenie roślinności, aby uzyskać widok z platform widokowych.

Coś dla ciała

Park ma przyciągać ludzi chcących wypocząć wśród zieleni. W części środkowej terenu ma powstać pawilon gastronomiczny z funkcjami sanitarnymi. Pawilon ma być wbudowany w zbocze. Takie rozwiązanie będzie mieć dwa ważne atuty. Po pierwsze zaoszczędzi miejsce, po drugie takla lokalizacji pozwoli na uzyskanie strefy ciszy. pawilon ma powstać w pobliżu ulicy Radomskiej. Wbudowanie go w zbocze pozwoli na wytłumienie odgłosów ruchu ulicznego. Dodatkowa funkcja to wzmocnienie stromego zbocza.

Do parku ma wrócić amfiteatr. Zostanie wybudowany w pobliżu pierwotnej lokalizacji, ale zyska inny, bardziej geometryczny kształt. Architekci zakładają możliwość etapowej budowy amfiteatru: najpierw scena i ściana akustyczna, potem zaplecze, a na koniec budowa zadaszenia. Naturalne ukształtowanie terenu pozwoli na budowę tarasowej widowni. Zaplanowano także budowę tarasu widokowego, mostków i kładek na strumieniu oraz tak zwanej małej architektury: ławek, pergoli, miejsc wypoczynkowych, zadaszonych miejsc piknikowych, stojaków na rowery, koszy na śmieci.

Dla aktywnych

Pomyślano także o osobach preferujących aktywny wypoczynek. Powstanie siłownia zewnętrzna, plac zabaw dla dzieci i ścieżka rowerowa. Przez park przebiegać mają trasy aktywności sportowej sprzyjające uprawianiu nordic walking czy joggingu.W części leśnej natomiast - wykorzystując ukształtowanie terenu - mogą powstać tor saneczkowy lub zjeżdżalnia. W parku powstać mają ścieżki dydaktyczne: ścieżka przyrodnicza, umożliwiająca poznanie gatunków roślin oraz ścieżka żelaza, nawiązująca do historii miasta. Przewiduje się także powstanie ścieżki papieskiej, historycznej i kulturowej, wyposażonych w miejsca przystankowe. Teren zostanie oświetlony, aby można było z niego korzystać także wieczorem. Przewidziana jest takze budowa monitoringu.

Budowa za rok

Prace w terenie nie rozpoczną się raczej w tym roku. Najpierw musi powstać dokumentacja techniczna zagospodarowania i przebudowy parku. Już dziś wiadomo, że dwie strefy parku zostaną wydzierżawione dla prywatnych podmiotów. To gastronomia oraz miejsce na utworzenie parku linowego.

Koszt przebudowy parku to suma rzędy około 6 milionów złotych. Część pieniedzy - 1,6 miliona złotych -gmina dostała z Regionalnego Programu Operacyjnego. Reszta to wkład własny oraz pieniądze z programu Modelowa Rewitalizacja, która także uwzględnia zagospodarowanie terenu parku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto