Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mimo pandemii w tym roku w Starachowicach dość bogate obchody Dnia Wojska Polskiego i Cudu nad Wisłą [ZDJĘCIA]

Kazimierz Cuch
Poczty sztandarowe wchodzą na mszę św. w kościele Wszystkich Świętych
Poczty sztandarowe wchodzą na mszę św. w kościele Wszystkich Świętych Kazimierz Cuch
Starosta starachowicki Piotr Babicki wraz z prezydentem Starachowic, Markiem Materkiem, zorganizowali w sobotę w Starachowicach obchody Święta Wojska Polskiego, połączone z 100 rocznicą Bitwy Warszawskiej, zwanej też Cudem nad Wisłą. Było uroczyście i dość bogato.

Główne uroczystości Dnia Wojska Polskiego w Starachowicach odbyły się w starachowickim kościele Wszystkich Świętych i przed Pomnikiem Niepodległości. Uroczystości rozpoczęło złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości przez starostę starachowickiego, Piotr Babickiego wraz z prezydentem Starachowic, Markiem Materkiem. Po nich jeszcze przed mszą św. kwiaty złożyła delegacja starachowickich seniorów, na czele z Adamem Bucheltem i senator Jarosław Rusiecki, z Ostrowca Świętokrzyskiego. Ten ostatni był jedynym parlamentarzystą obecnym na starachowickich uroczystościach. Kwiaty składał także po mszy św. razem z delegacją wojskowych.

W kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach, o 10.15 rozpoczął się krótki koncert pieśni patriotycznych związanych z przedwojennym wojskiem, z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej, w wykonaniu Mikołaja Dyki i Mateusza Wiaderka, podopiecznych starachowickiego Parku Kultury.

Msza święta

O 10.30 w tym samym kościele została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Przewodził jej ksiądz Łukasz Dybus, wikariusz parafii Wszystkich Świętych. On też wygłosił bardzo obszerną homilię. Asystę honorową sprawowało pięć pocztów sztandarowych, wystawionych przez żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, kombatantów, związkowców, instytucje. Byli reprezentanci władz miasta Starachowice, powiatu starachowickiego, wspomniany senator, mieszkańcy miasta.
Parafianie, a właściwie parafianki przyniosły do kościoła wiązanki ziół i kwiatów, bo sobota to także dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany też świętem Matki Bożej Zielnej. Ksiądz poświęcił wiązanki ziół i kwiatów.

Przed Pomnikiem Niepodległości

Od godzin porannych przy Pomniku Niepodległości była wystawiona warta honorowa złożona z żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, harcerzy starachowickiej 38 Drużyny Harcerskiej imienia Emilii Plater, umundurowanych w mundury z lat przedwojennych członków Stowarzyszenia Społecznego „Everest” w Starachowicach.
Po mszy, przed Pomnikiem Niepodległości zameldował się jeden poczet sztandarowy i kilka wieloosobowych delegacji z kwiatami. W ciszy, bez zapowiedzi organizatorów, samodzielnie złożyli kwiaty pod pomnikiem. Nie było dorocznego pikniku militarnego Na Szlakowisku.

O Cudzie nad Wisłą

Przełomowym momentem wojny polsko-bolszewickiej okazała się bitwa warszawska, rozegrana w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku. Ciężar obrony stolicy spoczywał na wojskach Frontu Północnego generała Józefa Hallera. Po załamaniu się 14-15 sierpnia frontalnego ataku wojsk radzieckiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego, 16-21 sierpnia udany atak na pozycje 15 i 3 armii rosyjskiej nad Wkrą przeprowadziła 5 armia generała Władysława Sikorskiego. 16 sierpnia znad Wieprza uderzyła grupa manewrowa w składzie pięciu dywizji piechoty i brygady kawalerii, dowodzona osobiście przez Józefa Piłsudskiego. Grupa manewrowa rozbiła grupę mozyrską, przerwała front rosyjski pod Kockiem, zajęła Podlasie i wyszła na tyły wojsk. Atakowane od południa i zachodu oddziały radzieckie zostały zmuszone do przekroczenia granicy pruskiej, część wojsk wycofała się na wschód. We wrześniu Tuchaczewski próbował zorganizować obronę na linii Niemna, gdzie przyjął bitwę i został pobity. Klęskę poniosła także Armia Czerwona na południu Polski. Po bitwach pod Komarowem i Hrubieszowem, zakończonych rozbiciem armii konnej Budionnego, nastąpił odwrót wojsk radzieckich. 12 października 1920 podpisano układ o zawieszeniu broni, 18 października ustały działania wojenne, a 18 marca 1921 podpisano ryski traktat pokojowy, kończący wojnę i ustalający wschodnią granicę Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto