Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Starachowic wybrali projekty budżetu obywatelskiego

M.K.
Plac przy Szlakowisku. Tu powstanie siłownia plenerowa. Projekt zgłosił radny powiatowy Paweł Lewkowicz, a wniosek uzyskał największą liczbę głosów ze wszystkich - 177.
Plac przy Szlakowisku. Tu powstanie siłownia plenerowa. Projekt zgłosił radny powiatowy Paweł Lewkowicz, a wniosek uzyskał największą liczbę głosów ze wszystkich - 177. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Przez trzy dni trwało głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego. W piątek, sobotę i niedzielę, 20-22 maja czynne były lokale wyborcze w 15 okręgach w Starachowicach.

W ośmiu nie głosowali
W ośmiu okręgach głosownia nie przeprowadzono. Wpłynęło tam tylko po jednym wniosku, a zgodnie z regulaminem uchwalania budżetu obywatelskiego pojedynczy projekt jest automatycznie zatwierdzany do realizacji. W ten sposób na pewno powstaną: nowe drogi dojazdowe do garaży i bloków przy ulicy Konstytucji 3-go Maja 25 i 31, ciąg pieszy od ulicy Staszica do ulicy Majówka, monitoring przy ulicy Murarskiej, nowy chodnik wzdłuż ulicy Hanki Sawickiej na wysokości ulicy Wojska Polskiego. Rozpocznie się też pierwszy etap remontu ulicy Waryńskiego, wyremontowany zostanie ciąg pieszy przy ulicy Piotra Wysockiego, zmodernizowane skrzyżowanie ulic Jeleniej i Pastwiska, wyremontowany plac zabaw przy ulicy Pustowójtówny oraz zamontowane kosze na psie odchody przy ulicy Emilii Plater.

To będzie zrobione
W poszczególnych okręgach zwyciężyły: modernizacja infrastruktury miejskiej na terenie osiedla Orłowo, opracowanie dokumentacji projektowej budowy schodów terenowych od ul. Zakładowej do SCK oraz montaż monitoringu na ulicy Robotniczej, projekt rewitalizacji ulic: XX-Lecia, Zachodniej, Śląskiej, Warszawskiej, Bohaterów Westerplatte 8-16, Spacerowej, remonty cząstkowe zdegradowanych nawierzchni bitumicznych ulic osiedla Las: Akacjowa - Topolowa, Iglasta, Kalinowa na powierzchni około 900 m2, adaptacja i utwardzenie nawierzchni parkingu między ulicą Leśna i budynkiem Gliniana 1, remont chodnika w rejonie ulicy Górnej, budowa ciągu pieszo-jezdnego na ulicy Słowackiego, budowa łącznika drogi, remont placu zabaw i budowa siłowni plenerowej przy Alei Najświętszej Marii Panny, projekt budowy ulicy Osiedlowej w Starachowicach oraz montaż wiat przystankowych na ulicach Kieleckiej i Nowowiejskiej, budowa bieżni 3-torowej prostej, z oddzielnym rozbiegiem do skoku w dal przy Szkole Podstawowej numer 6, wykonanie z kostki brukowej odcinka ulicy Podgórze oraz instalacja nowego oświetlenia na os. Michałów przy ulicach: Lenartowskiej, Stalowników, Ostrowieckiej, Powstania Styczniowego, Składowej i F. Lempe.

Frekwencja słabiutka
W całym mieście mieszkańcy złożyli 47 wniosków. Większość dotyczyła remontów dróg, oświetlenia, budowy siłowni plenerowych czy placów zabaw. W ciągu trzech dni lokale wyborcze odwiedziło 1702 osoby - około 7 procent uprawnionych do głosowania. Prezydent Marek Materek zapowiedział, że będzie próbował lobbować wprowadzenie w kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego głosowania przez Internet, jak jest w większości miast, gdzie funkcjonuje Budżet Obywatelski. To na pewno poprawiłoby frekwencję zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Najwięcej głosów zyskał projekt "Czas na Szlakowisko" - budowa siłowni plenerowej z elementami małej architektury (ławki, zieleń osłonowa) zgłoszony przez Pawła Lewkowicza, radnego powiatowego. Zagłosowało za nim 177 osób. Projekt ten w zeszłym roku był drugi w głosowaniu, został wstępnie wpisany do budżetu miasta, ale wyrzucili go z budżetu radni Prawa i Sprawiedliwości i Spółdzielcy podczas sesji budżetowej. Drugi projekt zyskał 139 głosów. Mieszkańcy zdecydowali w ten sposób, że wybudowany zostanie ciąg pieszo - jezdny przy ulicy Reymonta.

- Decyzja o tym, żeby podzielić miasto na 23 okręgi sprawiła, że kwoty na poszczególne okręgi i zgłaszane projekty są zupełnie inne niż w poprzednich latach. Głównie dotyczą małej infrastruktury i remontów bieżących, a nie dużych inwestycji jak to miało miejsce podczas pierwszego Budżetu Obywatelskiego. Z jednej strony minus, że to są mniejsze kwoty, a drugiej strony podział na 23 okręgi sprawił, że inwestycje będą na każdym osiedlu - powiedział Marek Materek, prezydent Starachowic, podsumowując głosowanie.
Prezydent zapowiedział też, że w ramach Pracowni Miast, która odbędzie się w Starachowicach planowane są prace nad zmianami w regulaminie Budżetu Obywatelskiego.

- Mam nadzieję, że radni wsłuchają się w głos mieszkańców i będą mieli swoje opinie po doświadczeniach trzech edycji, które są już za nami - powiedział prezydent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto