Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak żyli nasi przodkowie? Ponad tysiąc osób na festynie w Starachowicach

M.K.
Festyn historyczny "Od prasłowian do Polaków".
Festyn historyczny "Od prasłowian do Polaków". Monika Nosowicz-Kaczorowska
Blisko 1100 uczniów wzięło udział w IX edycji festynu historycznego „Od Prasłowian do Polaków”, który odbył się w poniedziałek na terenie archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Była to już druga impreza zorganizowana w mieście w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w 2017 odbywają się podhasłem „Krajobraz dziedzictwa. Dziedzictwo krajobrazu”.

Podczas trwania imprezy zaprezentowanych zostało wiele ciekawych stanowisk warsztatowych. Uczestnicy mogli nie tylko obserwować pracę dawnych rzemieślników, ale też samodzielnie wykonać większość czynności. Stoiska i przekazywana na nich wiedza na temat życia naszych przodków były dostosowane do zdolności poznawczych przedszkolaków, ale swoją wiedzę na różne tematy mogli wzbogacić także gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Ze stoisk warsztatowych najchętniej korzystali jednak uczniowie starszych klas szkół podstawowych i gimnazjów.

Można było samemu zrobić korale, ulepić figurkę z gliny, wytoczyć garnek na kole garncarskim, spróbować, jak pisze się prawdziwym gęsim piórem, wcielić się w rolę puncerza, czyli rzemieślnika wyrabiającego ozdobne przedmioty, na przykład biżuterię z brązu za pomocą prymitywnych narzędzi. Można było też spróbować swoich sił na warsztacie tkackim, postrzelać z łuku, popracować przy obsłudze miecha przy dymarce. Jedynie kowal nie zachęcał do zastąpienia go w obowiązkach. Przy jego stoisku można było tylko poobserwować pracę. Stoiska były oblegane przez uczestników festynu, a wielkim powodzeniem cieszyło się pozowanie do zdjęć w dybach.

Organizatorzy przygotowali w tym roku dla uczestników jeszcze jedną niespodziankę. Po raz pierwszy podczas festynu odbył się plenerowy spektakl średniowieczno -jarmarczny zatytułowany "Za siedmioma wiekami” przygotowany przez Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry.

Warto dodać, że za udział w tej imprezie edukacyjnej się nie płaci, a jej organizatorem od początku jest Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto