Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak powinien wyglądać Pasternik? Konsultacje w Starachowicach (zdjęcia)

M.K.
W spotkaniu nad zalewem wzięło udział kilkadziesiąt osób. Większość zgodziła się, że Pasternik powinien pełnić funkcje rekreacyjne.
W spotkaniu nad zalewem wzięło udział kilkadziesiąt osób. Większość zgodziła się, że Pasternik powinien pełnić funkcje rekreacyjne. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Mostki łączące groblę, pomosty dla wędkarzy, ścieżki rowerowe, ławeczki, montaż oświetlenia, budowa punktu gastronomicznego czy utworzenie małej przystani dla łódek - takie między innymi pomysły padały podczas spotkań mieszkańców zorganizowanych przez miejskich urzędników nad Zalewem Pasternik.

Pogłębienie w sferze marzeń
Zalew Pasternik ma niemal sto lat. Wiele osób w Starachowicach pamięta, kiedy po jego południowej stronie znajdowała się przystań, a po zalewie pływały żaglówki. Od lat zalew wygląda znacznie mniej okazale. W dodatku z roku na rok coraz bardziej zarasta. Zdaniem części starachowiczan, którzy spotkali się z urzędnikami miejskimi na grobli na Pasterniku, należałoby zacząć od oczyszczenia samego zbiornika, aby później myśleć poważnie o zagospodarowaniu jego brzegów.

- Latem, kiedy poziom wody staje się niższy, nad zbiornikiem unosi się trudny do wytrzymania smród. Zbiornik jest bardzo zamulony. Moim zdaniem należałoby go pogłębić do głębokości dwóch metrów. Dopiero wtedy możemy poważnie myśleć o rekreacji. Bierzmy przykład z dobrych wzorców, które mamy za miedzą, w Wąchocku - stwierdził Andrzej Tuz.

Oczyszczenie dna Pasternika i pogłębienie go pozostanie póki co w sferze marzeń. Gmina Starachowice nie jest ani właścicielem ani administratorem zbiornika, a samo oczyszczenie to koszty rzędu kilkunastu milionów złotych. Na taki wydatek gminy nie stać.

Zmiany tylko na brzegach

W rachubę wchodzi natomiast możliwość atrakcyjnego zagospodarowania brzegów Pasternika. Gmina ma pieniądze na projekt. Dostała je z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju po wygraniu konkursu na modelową rewitalizację miast. Rozwiązania wypracowane w Starachowicach będą stawiane za wzór rewitalizacji dla innych miast podobnej wielkości w Polsce. Warto dodać, że taką szansę dostało tylko 20 miejscowości w kraju.

- Od początku kadencji zabiegam, aby uzyskać zgodę od właścicieli terenu na brzegach zalewu na przeprowadzenie inwestycji. Udało się uzyskać zgodę od Starostwa Powiatowego i Zarządu Dróg Powiatowych. Dzięki temu mogliśmy wykarczować krzewy, zbudować chodniki dla pieszych od strony wschodniej oraz platformę widokową. Obecnie staramy się o użyczenie terenu od strony północnej od Polskich Kolei Państwowych - mówi Marek Materek.

Prezydent zadeklarował, że będzie starał się doprowadzić do odbudowy dwóch mostków na Pasterniku. Pierwszy ma połączyć groblę przerwaną podczas powodzi w 2010 roku. Na ten cel radni znaleźli już w budżecie 200 tysięcy złotych. Sprawa odbudowy mostka nad Kamienną jest bardziej skomplikowana, bo mostek znajduje się na terenie należącym do gminy Wąchock. Wstępne deklaracje obu samorządów dają jednak nadzieję, że sprawę własności gruntu uda się uregulować i droga do odbudowy kładki będzie otarta.

Ławeczki, ścieżka, pomosty

Wśród mieszkańców, którzy wypowiedzieli się podczas konsultacji na temat przyszłości Pasternika wyraźnie zarysował się podział na tych, którzy woleliby, żeby zalew, a zwłaszcza grobla pozostała w stanie naturalnym i tych, którzy chcieliby, aby groblę udostępnić pieszym oraz rowerzystom. Podczas konsultacji pojawił się pomysł, żeby wybudować ścieżkę rowerową biegnącą groblą i łączącą Starachowice i Wąchock. Były też propozycje ustawienia na grobli ławeczek i zamontowanie oświetlenia. Radna Joanna Gówka zaproponowała, żeby wybudować mini pomost, do którego mogłyby cumować łódki, a Jacek Tarnowski, społecznik, żeby pod mostkiem łódki mogły swobodnie przepływać na drugą stronę zalewu.
Część osób była za jak najmniejszą ingerencją w wygląd Pasternika.

- Część Pasternika jest użytkiem ekologicznym. Żyją tu rzadkie gatunki ptaków, które nadmierny hałas mógłby wypłoszyć. Zalecałbym jak najmniejszą ingerencję w wygląd zbiornika. Podoba mi się pomysł wybudowania pomostów dla wędkarzy. Dobrze byłoby, gdyby były dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - powiedział
pan Marek.

Padła też propozycja odbudowy baru w miejscu dawnej "Gewalii". Pomysł zgłosili młodzi ludzie, którzy uznali, że byłoby to świetne miejsce na kawiarenkę.

Czekają na propozycje

Pomysł na zagospodarowanie brzegów zbiornika można zgłaszać w Urzędzie Miejskim do końca października. Odpowiednie formularze można znaleźć na stronie internetowej urzędu w zakładce Tablica ogłoszeń/ konsultacje społeczne/ konsultacje zalew.
Przejdź do: strony internetowej Urzędu Miasta Starachowice

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto