Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grillowanie bez ogrodu? Możesz rozpocząć sezon.

Materiał Partnera Zewnętrznego
Kiełbaska, karkówka, kaszanka, rybka, skrzydełka z kurczaka czy szaszłyk to jedne z wielu dań, przez które na samą myśl cieknie nam ślinka. Grillowanie to kolejny znak naszych czasów. Dziś nie wyobrażamy sobie wspólnego rodzinnego czy towarzyskiego wyjazdu bez obecności grilla. Ucztujemy na działce, w ogrodzie, nad jeziorem.

Grillowanie, czyli smażenie na ruszcie znajdującym się nad źródłem ciepła, znane było już w czasach prehistorycznych. Wówczas, opiekanie mięsa nad ogniem było podstawowym sposobem przygotowywania żywności. Grillowanie z wykorzystaniem specjalnego urządzenia rozpoczęło swój żywot po II wojnie światowej w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy grill węglowy zaprojektował i wykonał George Stephen będący spawaczem w firmie Weber Brothers Metal. Sprzęt ten miał półkolisty kształt i utrzymywał się na trzech stalowych nogach. Pierwszy grill gazowy został opracowany w 1960 roku, także przez Amerykanów - Williama G. Wepfera i Meltona Lancastera, pracowników gazowej firmy ARKLA. I to właśnie nim oraz grillem elektrycznym się zajmiemy.

Grill gazowy zasilany jest propanem lub gazem ziemnym. Możemy przygotowywać na nim potrawy w dwojaki sposób – bezpośrednio na płomieniu lub pośrednio, przez ogrzanie kamieni, które pod wpływem płomienia tworzą gorącą powierzchnię do smażenia. Główne zalety takiego grilla to natychmiastowa gotowość do pracy (nie trzeba długo rozpalać), prosta obsługa (regulacja przepływu gazu i temperatury) i łatwość czyszczenia. W czasie pieczenia na grillu gazowym nie wydzielają się szkodliwe węglowodory aromatyczne. Te wszystkie cechy dają przewagę nad tradycyjnym grillem węglowym i o tym warto pamiętać.

Grilla elektrycznego użyjemy go w ogrodzie, a nawet w budynku np. w kuchni. Ze względu na konieczność podpięcia go do sieci elektrycznej, używanie w plenerze może być problemem. Taki grill z reguły nie ma nóg, a jego użytkowanie jest niemal identyczne co gazowego. Porównując jednak ceny gazu i energii to kwestia ekonomiczna przemawia na korzyść grilla gazowego. Mieszkasz w bloku lub nie masz działki, a z chęcią zjadłbyś danie z grilla? Jedyną i najlepszą opcją jest nabycie grilla gazowego lub elektrycznego i skorzystanie z niego w domowym zaciszu. Gdy już wzbogacisz się o ten sprzęt, to może pokusisz się o zrobienie szybkiego i prostego dania dla całej rodziny np. pieczonych ziemniaków, które na grillu można przygotować na wiele sposobów? My podamy jeden, ale chyba najprostszy:

Obrane ziemniaki nakłuwamy widelcem. Przygotowujemy folię aluminiową i smarujemy ją masłem. Naszego kartofelka posypujemy solą lub specjalną przyprawą, szczelnie zawijamy w folię i kładziemy na grilla. Pieczemy i od czasu do czasu, sprawdzając miękkość widelcem, czekamy na smaczny koniec. Idealnym dodatkiem do tak przyrządzonych ziemniaków jest sos tzatziki, czyli połączenie gęstego jogurtu, poszatkowanego i posolonego świeżego zielonego ogórka oraz roztartego czosnku.
Tu nie trzeba być wcale mistrzem kuchni. Poniżej polecamy po jednym z każdego rodzajów grilla nie tylko do ogrodu.

Landmann Grill gazowy 1-palnikowy Lava 12371
W weekend dzwonią do Ciebie znajomi, by wyciągnąć Cię z domu do jakiegoś fajnego lokalu. Chcąc nie chcąc zgadzasz się, ale za tydzień to Ty proponujesz spotkanie u siebie przy grillu. Znajomi zdziwieni, bo przecież mieszkasz w bloku, lecz nie wiedzą, że zakupiłeś 1-palnikowy grill gazowy Lava 12371 firmy Landmann. Jest to produkt niemieckiej firmy, która powstała prawie pięćdziesiąt lat temu, a obecnie jest największym producentem grilli akcesoriów do grillowania w Europie. Oczywiście to wymyślona historia, a w niej prawdziwy jest tylko grill, ale dlaczego nie mogłaby ona stać się realna? Grill wykonany jest z lakierowanej blachy stalowej w czarnym kolorze i ma jeden palnik ze stali aluminizowanej. Ponadto, w jego wyposażeniu znajduje się chromowany ruszt grillowy i lawowy. Dzięki pojemnikowi na wytapiający się tłuszcz nie spalimy go na ogniu i unikniemy zabrudzeń. Ten model posiada boczną i dolną półkę na gotowe dania, czy akcesoria, a także został wyposażony w kamienie lawy. Ma dołączony wąż i reduktor ciśnieniowy. W związku z tym, że posiada powierzchnię o wymiarach 48,6 x 37,6 cm z powodzeniem przygotuje jedzenie dla ośmiu osób. W tym grillu do zapalenia płomienia używany jest zapalnik piezoelektryczny, czyli inaczej piezozapalacz. Grill Lava 12371 jest łatwy w transporcie, posiada dwa kółka, dzięki którym można go przenieść w dowolne miejsce. Jeśli zdecydowaliście się już na zakup tego sprzętu to zaproście znajomych na grillowane szaszłyki z wątróbką drobiową.

Do ich przygotowania będzie potrzebna wspomniana wątróbka, boczek w plastrach, przyprawa do kurczaka i wedle upodobań, np. pikantna przyprawa do dań z grilla. Wątróbkę trzeba umyć, osuszyć, przyprawić i każdy kawałek owinąć plaster boczku i nadziać na patyczek do szaszłyków. Tak przygotowane szaszłyki należy piec na 1-palnikowym grillu gazowym Lava 12371 około 30 minut pamiętając o częstym obracaniu. Zwykły keczup na dokładkę i danie gotowe. Polecamy !!!
**
Grill elektryczny Philips HD 4419**
Pada deszcz, nawet na balkonie nie jest do końca przyjemnie, a sezon grillowy w pełni. Co zrobić? Nic prostszego. Polecamy grill elektryczny Philips HD 4419. Nie będziesz musiał wychodzić z domu i nie przeszkodzi Ci żaden też deszcz. Dzięki temu urządzeniu i stałej temperaturze grilla, będziesz mógł odkryć pełen aromat potraw. Tego grilla z gorącą, nieprzywierającą płytą, z powodzeniem ustawisz na stole. Jego moc to 2300 W, dzięki czemu urządzenie szybko się nagrzewa. Dzielona powierzchnia jest karbowana oraz gładka, co daje jeszcze więcej możliwości przygotowania i odgrzewania dań. Dzięki regulowanemu termostatowi każdy posiłek na tym grillu z pewnością państwu się uda. Grill Philips HD 4419 ma funkcję odprowadzania tłuszczu co z pewnością jest jego zaletą. Niepotrzebny tłuszcz ląduje na specjalnej, wyjmowanej tacce. Części tego grilla np. łopatkę czy tackę można spokojnie myć w zmywarce. Wygodą jest też przechowywanie grilla w pozycji pionowej. Do zestawu dołączona jest także broszura z przepisami, w której każdy znajdzie coś dobrego dla siebie. Płyta ma wymiary 300 x 370 mm. Inne ważne dane techniczne to posiadany: zimny uchwyt, system antypoślizgowy oraz system przechowywania kabla. Grill o całkowitych wymiarach 515.9mm (długość) x 73mm (wysokość) x 312mm (szerokość) waży 4kg i jest koloru czarno-szarego. Jeśli zdecydowałeś się na zakup tego urządzenia, to przyjdzie czas by przygotować np. łososia z grilla.

Będziesz potrzebować łososia w dzwonkach, przyprawę do ryb, cytrynę, koperek i pieprz. Łososia posypujemy przyprawą i pieprzem, grillujemy około 10 minut z obu stron (łosoś to delikatna ryba, więc w miarę szybko poddaje się obróbce cieplnej). Po zdjęciu z płyty wystarczy tylko skropić mięso sokiem z cytryny, posypać koperkiem i rybka gotowa. Do tego ciemne pieczywo i „niebo w gębie”, jak mawiają koneserzy jedzenia. Smacznie polecamy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kiełbaski zapiekane w cieście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grillowanie bez ogrodu? Możesz rozpocząć sezon. - Olsztyn Nasze Miasto

Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto