Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugi dzień festiwalu ETNO blender w Starachowicach, był inspirowany kulturą polską

Kazimierz Cuch
W niedzielę gwiazdą festiwalu była Warszawska Orkiestra Sentymentalna.
W niedzielę gwiazdą festiwalu była Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Kazimierz Cuch
Niedziela, drugi dzień festiwalu ETNO blender w Starachowicach, był inspirowany kulturą polską. Gwiazdami tego popołudnia i wieczoru były: Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie z programem „Bielany” i Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

Festiwal ETNO blender w Starachowicach

Za nami drugi dzień festiwalu ETNO blender w starachowickim amfiteatrze. W sobotę zaprezentowano kulturę cygańską i żydowską, natomiast niedzielę polską. Na estradzie najpierw zaprezentowały się: Dziecięcy Zespół Taneczny „Świetliki” z Wielkiej Wsi, w gminie Wąchock i Dziecięcy Zespół „Bystra Woda” z Brodów.

Zobacz także zdjęcia z pierwszego dnia festiwalu:

Po nich było barwne, żywiołowe widowisko, w stylu starej Warszawy, w wykonaniu starachowickiego Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie. Do programu warszawskiej dzielnicy Bielany, zespół wykorzystał odpowiednie stroje i muzykę.

Kończyła dzień Warszawska Orkiestra Sentymentalna, złożona z siedmiu dobrze wykształconych muzyków i wokalistów. W lekko jazzowej aranżacji grała utwory swojej kompozycji jak i przedwojenne standardy, jak chociażby „Zimny drań”. Mimo usilnych starań organizatorów, nie było zbyt wielu chętnych do tańczenia przy tej muzyce.

Równolegle, w pobliżu estrady Amfiteatru były warsztaty dla dzieci i dorosłych i wystawy prac.

O festiwalu ETNO blender w Starachowicach

Podczas dwóch dni festiwalu zostało zaprezentowanych ponad 20 różnych wydarzeń, w tym koncerty, prezentacje, warsztaty, gry i zabawy.

Projekt ETNO blender jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Etno Polska. Edycja 2023. Kwota dofinansowania to 63 tys. złotych.

ETNO blender to festiwal miejskiego folkloru przedwojennych Starachowic, a konkretnie starachowickiego Wierzbnika. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat historycznej, kulturowej, etnicznej przeszłości miasta Starachowice, a szczególnie wielokulturowego Wierzbnika oraz przywrócenie pamięci o jego wielokulturowości. W tym roku Wierzbnik będzie obchodził 400-lecie istnienia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto