Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Jadwigi Kaczyńskiej w Starachowicach

Kazimierz Cuch
Radni Starachowic, większością głosów, zdecydowali w piątek, ze część dotychczasowej ulicy Józefa Krzosa będzie nosiła imię Jadwigi Kaczyńskiej. Prawdopodobnie będzie uroczyste nadanie nowej nazwy tej ulicy, z udziałem Jarosława Kaczyńskiego, syna Jadwigi Kaczyńskiej, prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydent miasta zaproponował zmianę nazwy ulicy Krzosa na Bankową, zgodnie z wynikiem konsultacji społecznych z mieszkańcami tej ulicy. Jednak radni Prawa i Sprawiedliwości w starachowickiej Radzie Miejskiej, zaproponowali dla większej część tej ulicy, jako patronkę Jadwigę Kaczyńską, mamę Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Nazwę ulica Bankowa zostawili tylko dla około 200 metrów tej ulicy, od skrzyżowania z ulicą Tadeusza Krywki do ronda Antoniego Hedy „Szarego”.

Przedstawiający tę propozycję Tomasz Andrzejewski, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, podkreślił, że jego radni zebrali znacznie więcej podpisów za ich propozycją, niż prezydent miasta za ulicą Bankową. Pytany przez nas, dodał, że wśród popierających ich propozycję są podpisani nie tylko mieszkańcy ulicy Krzosa.

Dotąd Jarosław Kaczyński przyjeżdżał do Starachowic na uroczyste nadanie jego mamie Honorowego Obywatelstwa Starachowic i na odsłonięcie poświęconej jej tablicy pamiątkowej, w Panteonie Pamięci Narodowej przy kościele Wszystkich Świętych.

Propozycja prawicowych radnych wywołała dyskusję. Pierwszy zabrał głos Sylwester Kwiecień, radny z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Proponował, by nazwę ulicy z Jadwigą Kaczyńską, jako patronem, podobnie jak dotychczasowe, poddać pod konsultacje społeczne. Gdy wniosek upadł, zaproponował imienne głosowanie, by mieszkańcy wiedzieli, kto ich nie szanuje. Ten wniosek też upadł. „Czego się boicie?” – zapytał wtedy radny Kwiecień.

Uzasadnienie radnych
Radni Prawa i Sprawiedliwości w uzasadnieniu podkreślili zasługi Jadwigi Kaczyńskiej dla Starachowic i dla Polski. Jadwiga Kaczyńska, z domu Jasiewicz, Honorowa Obywatelka Starachowic, urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach. Tuż po urodzeniu zamieszkała w Warszawie. Do Starachowic wróciła z rodzicami w 1933 roku i mieszkała tu do 1946 roku. Tu ukończyła szkołę średnią, I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki. Działała w Starachowicach, w okupacyjnym harcerstwie. Z synami, małymi bliźniakami Lechem i Jarosławem, późniejszym premierem i prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej, przyjeżdżała w wakacje do rodziny w starachowickim osiedlu Orłowo, najczęściej do sióstr Szydłowskich.

Wymóg ustawowy
Samorządy terytorialne mają rok na usunięcie z przestrzeni publicznej nazw, upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty, symbolizujące komunizm lub propagujące go. W Starachowicach jest 12 takich ulic i kontrowersyjny pomnik wdzięczności Armii Czerwonej.

Marek Materek, prezydent Starachowic, po konsultacjach z mieszkańcami zaproponował następujące zmiany nazw ulic: Hanki Sawickiej na Medyczną, Janka Krasickiego na Przyjazną, Juliana Marchlewskiego na Cysterską, Marcelego Nowotki na doktora Włodzimierza Cyrkowicza, Józefa Krzosa na Bankową, Tadeusza Krywki na Pocztową, Jana Mrozowskiego na Oświatową, 9 Maja na 8 Maja, Szaszki na Radosną, Aleja Wyzwolenia na Aleja Niepodległości, 17 Stycznia na Benedyktyńską, XX-Lecia na Licealną.

Prócz wspomnianej ulicy Bankowej radni zmienili też nazwy trzech innych ulic.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto