Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 1 marca nowe zasady w komunikacji miejskiej w Starachowicach. Zobacz, jakie będą ulgi i zmiany

Sławomir Sijer
Albina Kaczmarska, Marta Jeziorska i Marzena Jasztal zapraszają do korzystania z komunikacji. Obok wzory nowych biletów
Albina Kaczmarska, Marta Jeziorska i Marzena Jasztal zapraszają do korzystania z komunikacji. Obok wzory nowych biletów Małgorzata Zatorska, UM Starachowice
Od piątku, 1 marca, zaczyna się rewolucja w korzystaniu z komunikacji miejskiej w Starachowicach. Nowe bilety w nowych cenach, nowe ulgi, więcej miejsc sprzedaży biletów w mieście, to tylko niektóre zmiany.

Najważniejsze ulgi

Co istotnego znalazło się w nowej ofercie dla pasażerów? Przede wszystkim długo oczekiwane rozszerzenie ulg dla seniorów. Przywilej bezpłatnego przejazdu autobusami uzyskają wszyscy, także osoby nie mieszkające w Starachowicach, którzy ukończyli 70 lat. Dotychczas granicą było 75 lat i dotyczyło tylko mieszkańców gminy. Bezpłatne przejazdy dla wszystkich będą 1 listopada, co powinno zmniejszyć korki na ulicach dojazdowych do nekropolii. Dodajmy, że tego dnia autobusy kursować będą zmienionymi trasami, aby mieszkańcy z każdego punktu miasta mogli dojechać do każdej z sześciu nekropolii.

Nowe bilety

Bilet ulgowy będzie kosztował 1,25 złotego zamiast 1,56 złotego. Znikają też bilety gminne specjalne za 0,69 złotego. Nie zmienia się cena biletu normalnego, czyli 2,50 złotego. Bilety kupowane u kierowcy autobusu będą droższe: 4 złote normalny i 2 złote ulgowy. Dzięki temu pewnie zmniejszy się ilość kupujących w ten sposób, ale zwiększy się bezpieczeństwo jazdy i płynność przejazdu. Nowe bilety otrzymały nową szatę graficzną, przedstawiającą obiekty charakterystyczne dla miasta (Wielki Piec, Zalew Piachy) i dwa modele samochodów Star. Wizualizacje te wybrano po konsultacji z mieszkańcami. Po skasowaniu bilet zachowuje ważność przez 45 minut lub na całej długości jednej linii. Zamiast karnetów 10-przejazdowych będą 5-przejazdowe. Ich cena, to 11 złotych karnet normalny i 5,50 karnet ulgowy.

Na zwiększenie ilości punktów sprzedaży biletów w mieście ma wpłynąć większa marża dla sprzedających: zamiast 4 procent będzie 10. Obecnie na terenie miasta znajdują się 33 punkty sprzedaży biletów oraz 6 punktów, w których można doładować e-bilet i portmonetkę. Wprowadzone zostaną w miejsce biletów miesięcznych, tygodniowych i kwartalnych tak zwane bilety okresowe obowiązujące przez okres 7 dni (27,50 złotego), 30 dni (100 złotych) oraz 90 dni (270 złotych), od dowolnie wybranej daty. Ulgowe są tańsze o 50 procent.

Ważne dla uczniów i gapowiczów

Uczniowie muszą pamiętać, aby do biletu jednorazowego zawsze mieć przy sobie ważną legitymacje szkolną. Uczeń posiadający doładowaną Starachowicką Kartę Miejską biletem tygodniowym, miesięcznym lub kwartalnym nie musi mieć przy sobie legitymacji. Nowe ulgi obejmują też uczniów i studentów uczelni zagranicznych, do ukończenia 26 roku życia, na podstawie wydanej za granicą Europejskiej Karty Młodzieżowej Euro 26 Student lub kart ISIC.
Dla korzystających z Elektronicznej portmonetki: po doładowaniu dowolna kwota konto zachowuje ważność przez 90 dni. Obowiązujący czas przejazdu przy realizacji biletu normalnego i ulgowego wynosi 45 minut.
Dla gapowiczów: opłata dodatkowa za jazdę bez ważnego biletu wynosi 125 złotych. Opłata dodatkowa za przejazd bez uprawnień do biletu ulgowego wynosi 100 złotych.

Uśmiech kobiet łagodzi obyczaje

- Celem wszystkich zmian, w tym rozszerzenie ulg dla pasażerów i darmowych przejazdów dla osób po 70 roku życia jest uatrakcyjnienie oferty przewozowej dla mieszkańców naszego miasta. Czynnie zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej i czynimy wszelkie starania by nasza oferta była jak najbardziej atrakcyjna dla pasażerów. Ponadto jesteśmy inicjatorem szkoleń prowadzonych przez Powiatowy Urząd Pracy w Starachowicach mających na celu zdobycie niezbędnych uprawnień do kierowania autobusem, a w konsekwencji zatrudnienie nowych kierowców. W tym miejscu podkreślę, że bardzo zależy nam na zwiększeniu ilości kobiet w wśród kierowców autobusów, gdyż jak powszechnie wiadomo kobiety cechują się sumiennością w wykonywaniu swojej pracy, są odporniejsze na stres, a ich uśmiech łagodzi obyczaje - mówi Marcin Pocheć.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?

Zobacz także: Flesz - Uwaga kierowcy! Są nowe znaki drogowe

Źródło: vivi24

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto