Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrody, konkurs, doświadczenia i prezentacje na VI Festiwalu Nauki w Starachowicach

A.L.
Agnieszka Lasek-Piwowarska
Około 500 osób - uczniowie szkół z terenu powiatu starachowickiego, wzięło udział w zorganizowanym w poniedziałek na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach VI Festiwalu Nauki.

ZOBACZ TAKŻE:
Białystok. Złodzieje pozbawili internetu i telewizji części osiedla

(Źródło:poranny.pl)

W hali lejniczej Muzeum swoje naukowe, techniczne, artystyczne i zawodowe osiągnięcia oraz różnorodne doświadczenia i pokazy prezentowali przedstawiciele szkół i placówek z powiatu starachowickiego. Wśród wystawców byli też przedstawiciele Opolskiego Latającego Muzeum Motoryzacji, którzy w tym roku przywieźli do Starachowic jednoślady, między innymi rower z automatycznymi przerzutkami, mobilne Planetarium Supernowa, Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego czy Centrum Edukacji Przyrodniczej Geoparku z Kielc. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z Retro Grami komputerowymi i Świat Robotyki, gdzie między innymi można było spróbować zbudować własnego robota.

W kinie Kotłownia odbywał się finał konkursu uczniowskich prac naukowych. Do finału zakwalifikowano 12 zespołów. Pierwsze miejsce w kategorii gimnazjalistów otrzymali uczniowie Wojciech Jarosiński i Mateusz Kozdęba z Gimnazjum numer 1 w Starachowicach, którzy zaprezentowali pracę na temat zmiany barwy wskaźników, w zależności od pH środowiska. Wśród uczniów szkół ponadgimnazjlanych komisja najwyżej oceniła pracę zespołu z I Liceum Ogólnokształcącego. Korneliusz Chodorek, Piotr Sulasz i Weronika Świderska zwyciężyli po zaprezentowaniu pracy na temat wpływu ciekłego azotu na materię organiczną. Organizatorem konkursu naukowego było I Liceum Ogólnokształcące i Stowarzyszenie „Nasza Jedynka”.

Podczas imprezy przyznano też Wawrzyńce – nagrody powiatu starachowickiego dla wyróżniających się uczniów. W kategorii naukowej, w zakresie nauk humanistycznych nagrodzono Katarzynę Bidzińską z I Liceum Ogólnokształcącego a w zakresie nauk matematyczno – fizycznych – Elizę Gębusię z Technikum numer 2.

W kategorii społecznej kapituła przyznała Wawrzyńce Paulinie Spadło z II Liceum i Oliwii Pomorskiej z III Liceum. W kategorii artystycznej w tym roku nagrodę otrzymały Karolina Rakowska z III Liceum i Dominika Jóźwiak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Natomiast w kategorii sportowej zwyciężyli Adrian Gunia z I Liceum i Ernest Kisiel z Technikum numer 2.

- Tegoroczna edycja Festiwalu Nauki po raz kolejny potwierdza słuszność organizacji tego rodzaju wydarzeń, które mają na celu popularyzację nauk, głównie ścisłych i przyrodniczych wśród młodych ludzi – podsumowuje Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach - Festiwal pomyślany sześć lat temu, jako impreza dedykowana młodzieży ponadgimnazjalnej, obejmuje dzisiaj nie tylko gimnazjalistów. W tym roku po raz pierwszy uczestniczyli w niej uczniowie klas V i VI szkół podstawowych. W tym miejscu należy złożyć wielkie podziękowania nauczycielom i opiekunom, którzy dostrzegają potrzebę wkładania dodatkowego wysiłku w kształcenie przyszłych naukowców.

Festiwal Nauki odbył się pod patronatem Starosty Starachowickiego oraz Prezydenta Miasta Starachowice.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto