Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

130 osób w Starachowicach dostanie opaskę, która może uratować życie

Sławomir Sijer
Elżbieta Michalska zachęca starachowiczan do udziału w projekcie Teleopieka.
Elżbieta Michalska zachęca starachowiczan do udziału w projekcie Teleopieka. Sławomir Sijer
Rozmowa Elżbieta Michalska jest kierownikiem projektu „Teleopieka szansą dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów na życie bez barier”. W Starachowicach realizuje go kielecka Fundacja Gospodarcza Euro-Partner.

Ile kosztuje ta elektroniczna opaska?
Po pierwsze: to nie jest gadżet tylko certyfikowane urządzenie medyczne. Jego cena w przypadku indywidualnego zakupu, to 1400 złotych plus koszty jego obsługi. W ramach projektu 130 osobom ze Starachowic udostępnimy to urządzenie w postaci opaski za darmo i bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów, do dnia 30 września 2019 roku.

Kto może starać się o udostępnienie opaski Teleopieki?
Osoby tak zwane niesamodzielne. Jest to definicja bardzo szeroka, więc będziemy przeprowadzać badania za pomocą europejskiej skali Barthel. Co ważne, nie ma tu żadnych ograniczeń wiekowych. Może to być dziecko 10-letnie, osoba 30-letnia lub 90-letnia. Trzeba też spełniać kryteria. Pierwsze, to zamieszkanie lub zatrudnienie na terenie miasta Starachowice. Drugie, to uzyskanie od 21 do 85 punktów w 100-punktowej skali Barthel. Są jeszcze inne, bardziej szczegółowe. Rekrutacja potrwa do 30 czerwca, po czym ogłoszona zostanie lista podstawowa i rezerwowa. W przypadku śmierci kogoś z projektu jego opaska przekazana zostanie następnemu z listy.

W takim razie jakie funkcje ma opaska, żeby tej śmierci zapobiec?
Urządzenie monitoruje osobę przez 24 godziny na dobę i jest przypisane do trzech osób - opiekunów, które w razie czego natychmiast otrzymują raport z platformy telemedycznej, że coś się dzieje, pojawiły się odchylenia od normy. Ważne, żeby były to osoby znajdujące się gdzieś niedaleko, aby mogły szybko zareagować. Dodam, że dla opiekunów jest w projekcie także specjalna oferta wsparcia. Opaskę można ustawić na przykład na pomiar ciśnienia, tętna, temperatury ciała i przekazywanie wyniku w określonych porach. Można włączyć funkcję liczenia kroków na spacerze. To ważne w przypadku osób przechodzących po operacji rehabilitację, której elementem jest ruch. Opaski nie da się oszukać. Jako realizator projektu możemy też zaprogramować przypominanie o zażywaniu lekarstw w określonych porach. Mogą to być sygnały świetlne albo melodyjka. W urządzenie wbudowany jest detektor wstrząsu, który zaalarmuje automatycznie, że ktoś upadł. Jest GPS, który pomoże w zlokalizowaniu osoby, która gdzieś się zagubiła i nie może samodzielnie wrócić. Jest też prosty przycisk SOS do automatycznego połączenia z opiekunem.

Czym różnią się te dzisiejsze opaski od starszych, które funkcjonują już od kilku lat?
Starsze działały tylko w domach użytkowników. Nowe działają jak telefon, czyli wszędzie tam, gdzie tylko jest zasięg sieci GSM.

A jak można się skontaktować z Wami?
Zapraszam do galerii Skałka, do Klubu Senior Plus, gdzie jest nasze biuro. Czynny jest też numer naszej infolinii 880 066 668.

ILE DAJEMY DZIECKU DO KOPERTY NA KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ?

ZOBACZ TAKŻE:
Info z Polski: nieustające strajki opiekunów niepełnosprawnych dzieci, kierowca spłonął w samochodzie, larwy w jajkach w hipermarkecie, szczypiorniści kadry w nietypowej roli

Źródło:vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto